Nem mind wellness amit annak hirdetnek II. rész
Sorozatunk mostani részéből megtudhatják, hogy milyen tárgyi feltételeknek kell megfelelniük a különféle edzőtermeknek, vagyis milyen kondi- és kardiogépekkel kell rendelkezniük, illetve milyen edzésprogrammal kell szolgálniuk.
A wellness termékek e szempontból 2 csoportra oszthatók:
(a színvonal szerinti (1-5 csillagos) osztályba sorolás az edzőtermek szerény szolgáltatási kínálata és színvonala miatt egyelőre Magyarországon nem kivitelezhető)
– teljes körű szolgáltatást nyújtó, azaz mind súlyzós gépekkel, mind kardio gépparkkal, valamint gimnasztikai/aerobik teremmel rendelkezők, valamint
– nem teljes körű szolgáltatást nyújtó, vagyis a fent felsoroltakból csak egy-vagy kétféle testedzési lehetőséget biztosító létesítmények.
- Kardiotréning folyamatos pulzuskontrollal,
Mind az egészséges, mind a speciális célcsoportba tartozók igényeit kielégítő gépparkkal (egyéni pulzus-célzónák beállítására és kontrollálására alkalmas kardiogépek) vagy mozgásprogrammal (aerob testmozgási lehetőségek pulzusmérő óra használatával, az egyénenkénti edzettségi szintnek megfelelő intenzitással).
Az edzőtermekben a kardiogépek mennyisége a súlyzós gépek számához viszonyítva minimum 25% optimális esetben 50 %-nak kell lennie.
Az aerobik termekben, mozgásstúdiókban a pulzuskontrollált órák száma a teljes óraszám min. 15%-a, de legalább napi egy, minden résztvevő által pulzusmérővel végrehajtható edzés legyen, amelyhez a tárgyi feltételeket (pulzusmérő órákat) a teremnek kell biztosítania.
A kardiogépek között alapkövetelmény, hogy mind az alsótest, mind a felsőtest edzésére rendelkezésre álljon legalább 1-1, rehabilitációs célokra is alkalmas berendezés, pld. karergométer (az izom munkateljesítményét mérő műszer) és háttámlás kerékpár. Lényeges az is, hogy ezek az eszközök beépített szívfrekvencia-érzékelővel rendelkezzenek, vagyis a mellkasra rögzített pulzus-jeladó öv által mért szívverések száma a gép monitorán edzés közben folyamatosan figyelemmel kísérhető legyen.
- Izotonikus (súlyzós) edzés
Az edzőtermekben a rehabilitációra is alkalmas erőfejlesztő gépek, berendezések száma a teljes gépparkhoz viszonyítva min. 15% legyen.
A preventív/rehabilitációs célokat szolgáló gépparknak biztosítania kell az alábbi izomcsoportok súlyzós edzését: karfeszítők, karhajlítók, mell-, váll-, és hátizmok, gerincmerevítő izomcsoport, has- és farizmok, combfeszítők- és hajlítók.
A gépek esetében alapkövetelmény az, hogy a használó személy magasságához, végtagjainak hosszához könnyen beállíthatóak legyenek, valamint az ülések kialakítása a gerinc, illetve a törzs anatómiailag helyes alátámasztását, stabilizálását biztosítsa a gyakorlatok végrehajtása közben, hogy a súlyzós edzésben nem járatos, vagy gyenge, esetleg sérült izomzatú vagy ízületű vendégek is teljes biztonsággal végezhessék az erősítő gyakorlatokat, amelyek pontos végrehajtását a gép karjainak mozgáspályája segíti, illetve határozza meg.
Hozzászólás zárolva.