A pszichiáter közbelép
Dr. Zonda Tamás pszichiáter főorvos régóta foglalkozik a helytelen életvezetést követő idegrendszeri betegségek gyógyításával és kutatásával.
Mik azok a veszélyek, amikre egy üzletembernek különösen vigyáznia kell?
-Először is az üzletember is ember, tehát fizikuma nem terhelhető jobban, mint bárki másé. Nem értek egyet azzal a közkeletű üzletember-ábrázolással, amely valamifajta modern übermenschként ábrázolja a vállalkozót. Egy ember akkor lehet lelkileg egészséges, ha céljai vannak, s ezeket önerejéből el is érheti. Az üzletember ebben a tekintetben jobb helyzetben van a társadalom átlagánál, hiszen függetlenebb, döntésképesebb.
-Mégis beszélünk úgynevezett menedzserbetegségekről.
-Mert nagyon jól hangzik. Akik ezekről beszélnek, ritkábban szakorvosok, inkább társadalomtudósok. Sajátosan labilis világban élünk, de a közhiedelemmel ellentétben nem a labilitás a legnagyobb rizikófaktor, hanem a kilátástalanság. Magyarországon a leggyakoribb idegrendszeri probléma a depresszió, ami például alig lelhető meg a vállalkozói körben. A mai üzleti élet nagyon sok lehetőséget, de legalábbis esélyt biztosít résztvevőinek, így a benne működőknek inkább az a bajuk, hogy fizikailag túlterhelik magukat. A kimerültség azután szervi betegségeket indikál, így lehet ennyi szívbeteg az országban, akiket ráadásul nem is hozzánk irányítanak, hanem kardiológushoz, mintha a szívizomból erednének azok a gondok, amik természetesen idegrendszeri eredetűek.
– Gyakran fordulnak Önhöz üzletemberek?
-Nem, pedig például Amerikában ennek nagy hagyománya van. Itt még mindig a sikertelenség egyik következményének tartják, ha valaki ilyen jellegű segítséget vesz igénybe. Azt hiszik, az az ember, aki eljön hozzánk, gyenge, pedig lehet, hogy az a leggyengébb, aki a gondjaival magára marad.
-Mivel, hogyan tudnak segíteni azokon, akik egész nap döntenek, kockáztatnak, idegeskednek.
-Ahogy az orvos a pénzét brókerre bízza, ha annyi van neki, ugyanúgy hasznos lenne fordítva is. Ezek az emberek életükben legtöbbször vagy tőlük függő, vagy ellentétes érdekeltségű emberekkel találkoznak. Az esetek nagy részében baráti kapcsolataik helyére is érdekkapcsolatok lépnek. Nálunk mindenki őszintén elmondhatja gondjait, megszabadulhat szorongásaitól, s az esetek többségében már ezáltal kedvezőbb lelkiállapotba kerül. A pszichiáter a mai korban a barát szerepét veszi magára azoknál, akiknek nincs valódi barátjuk, s a mai üzleti szereplők nagy része ma ilyen ember.
Hozzászólás zárolva.