A sikeres személyiség
Kinek milyenek a piaci esélyei? Kik kerülnek a margóra? Milyenek keresleti trendek és miért? Az emberek sikert akarnak, keresik a siker kulcsát.
A vállalatok sikert ígérnek és a sikeres ember után vágynak. De kik ők, az irigyelt, de ritkán szívlelt eredményes társaink, akiket jelenünk motorjainak és jövőnk mintáinak képzelünk? Ők a szuper-egóval rendelkező, magas felelősségtudattal rendelkező, domináns, vezető egyéniségek? Vagy a kor követelményei még nem ennyire letisztultak?
A sikeres egyéneknél a személyiséget a szociális hatékonyság iránti vágyak uralják. Vegyünk egy-két jellemző példát:
1. A dominanciára való törekvések. Mások ellenőrzésének, irányításának és befolyásolásának igénye, ki mennyire akar irányító szerepeket? Képesnek érzi-e magát a csoportok szervezésére, vezetésére? Milyen a kezdeményezőképességük?
2. A vágyott szerephez fűződő ambíciók. Mekkora becsvágy van az illetőben? Mennyire törekszik megbecsült helyzetekre? Mennyire törekszik vezető pozícióra? Mennyire akarnak kiemelkedni a csoportból?
3. A „Másik” iránti szükséglet, az egyedüllét elutasítása. Mennyire vágyik, a többiek figyelmére? Milyen könnyen alakít ki kapcsolatokat? Mennyi energiát szán arra, hogy a kapcsolatait erősítse?
4. Az önbizalom jegyei. Milyen az emberek közötti fellépése? Mennyire határozott? Mennyire elfogadott? Milyen szinten rendezi a személyközi kapcsolatokat? Milyen szinten kap pozitív visszajelzéseket?
5. Az önelfogadás szintje. Milyen szinten elégedett az illető a saját társadalmi helyzetével? Mennyire gondolja (tapasztalja), hogy a szerepteljesítésével, a többiek elismerését kiharcolta?
A fent jelzett igények tartják ellenőrzésük alatt a sikeres emberek viselkedését, rendre alárendeltségben tartva a személyiségek többi vonását, mint például a társadalmi szabályok betartása, az alkotás, a teljesítmény iránti óhajokat. A társadalmilag hatékony személyek nehezen tolerálják mások irányítását, mindent megragadnak csak, hogy meghatározói legyenek az eseményeknek, a riválisok fellépése esetén előfordul, hogy inkább kilépnek a szituációból, semmint hogy alárendelődésbe keveredjenek. A társadalmi hatékonyság együtt járhat a magas hatalomszükséglettel. Ez annak az igénye, vágya, hogy másokra hatást gyakoroljanak és ennél fogva presztízsre, pozícióra, befolyásra tegyenek szert. A társadalmilag hatékony emberek – mivel a társadalmi elismerés iránti vágy hajtja őket – különösen érdekeltek abban, hogy kontrollálják a róluk kialakult képet. A társadalmilag hatékony emberek gyakran a magas státust kifejező javakkal és a hatalom szimbólumaival veszik körbe magukat.
Hozzászólás zárolva.