Arteriográfos méréssel bővül a Menokard program
A közhiedelemmel ellentétben – nem a férfiak vezetnek a szív és érrendszeri halálozást tekintve, hanem a nők.
Beszámoltunk már a világraszóló magyar felfedezésről, az arteriográfról, amely áttörő jelentőségű vizsgáló módszer az érelmeszesedés korai kimutatásában.
A felfedezés azért különösen jelentős, mert az utóbbi évek tudományos kutatásai egyértelműen bizonyították, hogy az érelmeszesedés a tünetekkel járó szervi károsodásokat megelőzően már évekkel, évtizedekkel korábban elindul.
Az érelmeszesedés e kezdeti stádiumában a kiserek (arteriolák) átmérője csökken, azaz az értónus növekszik, emiatt emelkedik a keringési ellenállás, amely fokozott munkát ró a szívre és magas vérnyomáshoz vezet. Ezt a folyamatot endotél diszfunkciónak nevezzük. A kiserek működészavarához dohányzás, emelkedett vérzsírok, cukorbetegség, vesebetegség, mozgásszegény életmód és a nők esetében a menopauza vezet. Eddigi vizsgálataink szerint a változás korában csökkenő petefészek működés eredményeképpen a középkorú nők mintegy 60-70 százalékánál figyelhető meg a kiserek működészavara. A menopauza mellett leggyakrabban egyéb rizikófaktorként a dohányzás szerepel, amely – meglepő módon – napjainkban már a nőknél gyakoribb.
Mindezek következtében – a közhiedelemmel ellentétben – nem a férfiak vezetnek a szív és érrendszeri halálozást tekintve, hanem a nők. A női halálozás 57 százalékát okozzák a szív és érrendszeri betegségek, míg a férfiaknál ez az arány „csak” 45 százalék.
Tekintettel a menopauza körüli időpontban fellépő érelváltozásokra, a változás korában lévő nők szív és érrendszeri betegségeinek felkutatására májusban indult Menokard szűrőprogram igen nagy jelentőségű, mivel hazánkban mintegy kétmillió nő van a veszélyeztetett korban.
Mindazonáltal a program keretében eddig nem állt rendelkezésre olyan gyors, tömegesen elvégezhető, szűrőmódszerként alkamazható vizsgálat, amely a korai érelmeszesedés jeleit tudta volna kimutatni. Ezt a hiányt pótolja a magyar kutatócsoport által felfedezett új módszer, az arteriográf, amely mindössze két perc alatt képes az erek állapotáról megbízható információt adni. A beteg számára a vizsgálat nem jelent több megterhelést, mint egy vérnyomásmérés. Külön előnye a módszernek, hogy a mérés teljesen automatikus, nem igényel speciálisan képzett személyzetet, és beszerzését követően nincs további üzemeltetési (pl. reagensek beszerzésében megnyilvánuló) költsége.
A Menokard programot elindító és az arteriográfot kifejlesztő kutatócsoport közösen, egy programon belül kíván harcolni a női szívekért, hogy azok dobogása ne szűnjön meg ideje korán.
Hozzászólás zárolva.