Az önéletrajzírás művészete
Ha találkozunk egy idegennel, első benyomásunk legtöbbször az arcáról alakul ki.
Ha álláskeresőként próbálkozunk egy cégnél, a rólunk kialakult első benyomás a beadott önéletrajzunkon alapul. Az önéletrajz gyakorlatilag a cégérünk, ami megkönnyíti (vagy nehezíti) hogy elkeljünk a munkaerőpiacon.
A kevesebb több…
Egy állásajánlatra gyakran többszáz pályázat érkezik be, ami között erősen (gyakran első ránézésre) szelektálnak a személyzetis szakemberek.
Fontos tehát, hogy könnyen áttekinthető, jól struktúrált legyen önéletrajzunk. A könnyű áttekintést biztosítja, ha jól láthatóan kiemeljük a fejezetcímeket és tagoljuk az egyes részeket.
A legfontosabbak, amit le kell magadról írnod: személyes adatok, iskolai végzettség, egyéb ismeretek (nyelvtudás, informatikai ismeretek, jogosítvány), szakmai gyakorlatok, munkatapasztalatok és végül személyes, ill. szakmai érdeklődési kör. Sose térj ki a fizetési igény megjelölésére, ugyanis ezt mindenképpen személyesen kell egyeztetni a béralku során.
A stílusról
A stílust illetően kerüld a cirádás körmondatokat, használj inkább rövidebb, egyértelmű mondatokat, címszavakat. Ez azért is fontos, mert a humánpolitikai vezető naponta esetleg több 100 önéletrajzot is kap és biztos, hogy nem fogja végig bogarászni a kusza, locsogó önéletrajzot. A terjedelem betartása szintén nem mellékes, a két oldalt sosem szabad túllépni. Szükségtelen a szülők nevét, beosztását leírni, vagy a tanult tantárgyak sorát felvonultatni, az általános iskolát megemlíteni.
Leggyakoribb az ún. amerikai típusú önéletrajz, itt az évszámokkal kezdődnek az egyes bekezdések, logikus sorrendben követve egymást. A releváns információkkal kell indítani az önéletrajzot, vagyis fordított kronológiai sorrendet kell alkalmazni. A munkaadó arra kíváncsi, hogy mi a legfrissebb végzettség, legutóbbi munkatapasztalat, érdemes tehát ezekkel indítani.
Légy egyedi!
Vélhetőleg nem a tiéd lesz az egyetlen beérkező önéletrajz, így azt kell elérni, hogy kitűnjön az összes többi közül, a HR-es szakembernek megakadjon rajta a szeme. Ezt el lehet érni például fénykép mellékelésével, a betűtípusok közötti ízléses válogatással, ám vigyázz, nehogy túlzásba vidd! Kerüld a feltűnő színű, vagy túldíszített levélpapírt, borítékot. Ha fényképet is csatolsz, akkor nagyon fontos, hogy az igazán jól sikerült kép legyen, ami lehet, hogy nem fog elsőre sikerül. Az önéletrajzírást fogd fel egyfajta befektetésnek, hiszen, a jól sikerült anyag a záloga annak, hogy behívjanak egy személyes találkozóra, s bizonyíthasd képességedet, rátermettségedet az interjú során. Ezért hát érdemes akár több fotót is készíttetni, s csak azt mellékelni, amelyik igazán kedvező benyomást kelt rólad.
Megéri időt és energiát fordítani arra is, hogy minden állásajánlatra külön önéletrajzot írj, s mindig azokat a képességeidet és adottságaidat domborítsd ki benne, ami az adott munkakör betöltéséhez szükséges. Ezen képességek összegyűjtésében maga a hirdetés szövege is segítséget nyújt.
Hozzászólás zárolva.