Nemes anyagok
Mit jelent a karórák világában a nemes anyagok használata? A válasz talán egyszerűnek tűnhet, mégis érdemes kicsit elidőzni ennél a kérdésnél.
Természetesen a bolygónkon rendelkezésre álló anyagokkal lehet az óragyártóknak gazdálkodni, tehát ebből a szempontból túl sok lehetőség nincs. Leginkább az ezüst, az arany és a platina felhasználása a jellemző, ha nemesfémekről van szó. A nemesfémek mellett díszítőelemként drágaköveket is használnak az órakészítő cégek. Bizony nem ritka, hogy egy-egy karóra teljes felületét kövekkel díszítik. A drágakövek karóradíszítőként való alkalmazásánál a gyémánt viszi a pálmát, hiszen szép fehér színével és kiváló optikai tulajdonságaival igen könnyen el tudja bűvölni a vásárlókat – főleg a hölgy vásárlókat.
A képen látható karóra szépen példázza a gyémánt kiváló díszítő tulajdonságait. A Bertolucci cég által készített női karóra nem kevesebb, mint 1383 darab gyémánttal készül, a kövek összsúlya pedig 35,25 karát. A korlátozott lehetőségek miatt – hiszen minden készítő rátalál a gyémántra, és díszítőként alkalmazza is azt – természetesen a tervezők játsszák a fontos szerepet a nemes anyagok felhasználásában. A Bertolucci óragyár tervezői például különböző csiszolással készített gyémántokat használnak ennél a karóránál, így adva az órának egy nagyon különleges jelleget.
Az egyértelmű, hogy a férfi karóráknál nem annyira jelentős a drágakövek felhasználása, mint a női modelleknél. Az értékes férfiórák készítésénél a gyártók nagyrésze a nemesfémek felhasználására hagyatkozik. Azonban itt is korlátozottak a lehetőségek, hiszen az ezüstön, aranyon és platinán kívül nem igazán találhatunk más, drága karórák készítésére alkalmas nemesfémet. A nemesfémfelhasználás lényegi kérdése itt sem a mit, hanem a hogyan. Vagyis nem az, hogy milyen anyagot használjunk, hanem hogyan kombináljuk a rendelkezésre álló nemesfémeket, és hogyan alkossunk olyan karórát, amely egyedi, összetéveszthetetlen, de mégsem közönséges és durva. Az F.P. Journe egyik időmérője lehet egy kiváló példa a nemes anyagok ízléses és kreatív kombinációjára.
A képen látható, klasszikus tokformával készülő karóra nagyon sajátos megoldásokkal készült. A platinatokban egy automata szerkezetet találunk, amelynek rotorja 22 karátos aranyból van. Ez önmagában még nem is lenne „nagy mutatvány”, de a vérnyomás egyből az egekbe szökik, amint megpillantjuk a számlapot. A 18 karátos sárgaarany számlapon az időkijelzést egy – a számlapra csavarozott – kisebb ezüstszámlapon oldották meg. A platina, arany és ezüst ízléses együttes felhasználásának iskolapéldája lehetne ez a modell.
Hozzászólás zárolva.