Facebook hozzászólás
69

Madárinfluenza – kell-e félnünk?

Idén tavasszal immár negyedik alkalommal rendezte meg az Intervet Hungária Kft. országos baromfi-egészségügyi szimpóziumát, ahol többek között a szárnyasokat fenyegető betegségekkel kapcsolatos kutatási újdonságokról értesülhetett a szakma.

A rendezvényen nemzetközileg is elismert, hazai és külföldi szakemberek tartottak előadásokat. A baromfibetegségek közül a bélgyulladást és elhullást okozó betegségről, a kokcidiózisról, valamint a legfontosabb fertőző vírusos betegségek elleni védekezés legújabb hazai eredményeiről számoltak be.

Az Intervet évek óta folytat vizsgálatokat a madárinfluenza, és egyéb baromfibetegségek elleni vakcinázás területén, így a vakcina gyártó és forgalmazó cég saját tapasztalatait is megosztotta a résztvevőkkel.

A konferencia témái közül kiemelt figyelmet kapott a madárinfluenza, az előadók elemezték a betegség járványtanának jellegzetességeit, ezen belül is az idei európai járványgócok sajátosságait, a jövőre levonható következtetéseket.

Dr. Lomniczi Béla (MTA Állatorvos-tudományi Kutatóintézet) az emergens fertőzésekről(az ember egészségére különösen veszélyes) tartott előadásában a madárinfluenza kapcsán kiemelte, hogy a vizsgálatok alapján nem elsősorban a vándormadarak terjesztik a kórt, sokkal fontosabb az élőállat és a nyershúskészítmények forgalmának kontrollálása a fertőzött területekről.

Idén két járványgócról is értesülhettünk a sajtóból: Angliáról és Magyarországról. Azonban szakmailag nem bizonyított, hogy a kettő összefügg.- tájékoztatott dr. Erdei Péter, az Intervet baromfi üzletágának vezetője, a szimpózium szervezője és egyik előadója.

Dr. Sós Endre a Fővárosi Állat- és Növénykert fő-állatorvosa az állatkerti madarak madárinfluenza elleni vakcinázásának hazai és európai tapasztalatairól számolt be. Tavaly, amikor a kór elérte Európát is, Brüsszel engedélyezte a nagy értékű állatkerti madarak oltását, amennyiben az illető tagállam állat-egészségügyi hatósága azt hivatalosan kérte. Magyarország, hasonlóan számos európai államhoz élt a lehetőséggel, és brüsszeli engedéllyel elrendelte a szabadban tartott állatkerti madarak prevencióját.

Dr. Sós Endre tagja annak az európai „ad hoc” bizottságnak, amely értékelte a tavalyi vakcinázások eredményeit, így a hazai szakemberek első kézből hallhattak összefoglalót 13 ország tapasztalatairól is. A legfontosabb a megfelelő időközönkénti oltás, mellyel kialakítható a madarakban a védettség.

A tavalyi évhez hasonlóan a magyarországi állatkertekben az idén tavasszal is megkezdődik a madarak újravakcinázása, melyhez az oltóanyagot ezúttal is az Intervet Kft. ajánlotta fel. A madarak védettségét vérvizsgálattal ellenőrizték, és a vakcinázásnak köszönhetően megfelelő ellenanyagszintet mértek.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Hogyan növeljük kreatívan az intimitás élményét?

Az emberi kapcsolatokban a kölcsönös tisztelet, az érzelmi kötődés és az egymásra hangolódás alapvetően fontos…

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!