Ne szégyeld, ha az orvos mossa ki a füled! Muszáj!
Van egy mondás ugyanis, miszerint ne dugjunk semmi olyasmit a fülünkbe, ami kisebb a könyökünknél. Nevetségesen hangzik? Pedig nem az
Ha a legközelebbi alkalommal a szokásos esti tisztálkodáskor a fülpucoló pálcika felé nyúlna, gondolja meg kétszer is.
Van egy mondás ugyanis, miszerint ne dugjunk semmi olyasmit a fülünkbe, ami kisebb a könyökünknél. Nevetségesen hangzik? Pedig nem az.
Hiába hangoztatják gyakran a szakemberek, hogy a fül képes magától tisztulni, az emberek mégis előszeretettel piszkálják a vattás pálcával, vagy használnak egyéb, a fültisztításra kitalált eszközt, amivel csak azt érik el, hogy a fülzsír még beljebb tolódik a hallójáratba.
A legtöbb, amit fülünkért tehetünk, ha külső részeit megmossuk, a többit pedig, vagyis a fülzsír dolgát a természetre bízzuk. Arra azonban mindig figyeljünk, hogy a fülkagyló külső részének tisztításakor ne kerüljön fülünkbe szappan vagy tusfürdő!
A fültisztító pálcák, gyufaszálak mellett a hajcsatok különösen veszélyes alkalmatosságok a fül takarításához, hiszen felszúrhatják a hallójárat körüli finom bőrt, és fertőzéseket okozhatnak.
A fülzsír, bármennyire is kellemetlen jelenség, nem véletlenül alakul ki: megakadályozza, hogy fertőzés, idegen test jusson be a hallójáratba, a hallójárat körüli bőrt pedig puhán, nedvesen tartja. Ha a sok takarítás miatt ezt a védő funkciót nem tudja ellátni, akkor nagyobb valószínűséggel kaphatunk például középfülgyulladást.
Néha azonban a normálisnál nagyobb mennyiségű fülzsír termelődik, és hallásproblémákat, fájdalmat vagy szédülést okozhat. Ilyenkor bízzuk magunkat orvosra, aki szakszerűen eltávolítja, kimossa a gondot okozó fülzsírt.
Nem árt azonban tudni, hogy a többlettermelésnek gyakran pont a túlzott fülpiszkálás az oka!
K.V.
Hozzászólás zárolva.