Facebook hozzászólás
403

A placébo-effektusban, azaz tégy úgy mintha…

A tettetés érhető tetten a placébo-effektusban is: ilyenkor hatástalan szertől, vitamintól, tiszta víztől stb. gyógyul a beteg, mert megelőlegezi: elhiszi s elképzeli, hogy hatékony gyógyszert kapott.

„Életed megváltozatásának varázslatos titka” az alcíme annak a könyvnek, amelyet az ausztrál születésű, de Franciaországban élő pszichoterapeuta és színész Lee Pascoe írt, s amelynek főcíme olvasható e cikk felett.

    

 Egy amerikai közmondás szerint „Fake it till you make it!” (/addig/ Tettesd, amíg /végül/ megteszed/sikerül megtenned). A tettet ige nem egyértelműen pozitív jelentésű: a (meg)viccelés, becsapás, ugratás, bolondozás mellett színlelést, hamisítást, hazudást is jelenthet. Ez utóbbi viselkedést legtöbbször elutasítjuk – hacsak nem „a cél szentesíti az eszközt” esetét látjuk fennforogni (tapintat, kényszerhelyzet, jól felfogott érdek, stb.).

    

Éppen az idézett közmondás jelzi azonban, hogy van egy köztes értelmezési lehetőség is, amikor a tettetés mintegy megelőlegezi a várt, kívánt sikert, állapotot. Egy példa a pszichoterápiás tevékenységből:

    

Az autogén tréning tanítása során minden alkalommal jelen idős igekötős igével fogalmazzuk meg az elérni kívánt állapotot (pl. A jobb karom elnehezedik), ezt még kétszer megismételjük, majd egy jelző alkalmazásával kijelentő mondat következik (A jobb kar nehéz.). A gyakorlónak elmagyarázzuk: az „elnehezedik” arra utal, hogy majd, később nehéz lesz a jobb karja. S azért mondjuk háromszor, mert a tapasztalat szerint ennyi a szükséges és elégséges ismétlés, s mert egy bűvös szám: három a magyar igazság, három próbát kell kiállni a hősnek, hármas  útelágazás elé kerül a szegény ember három fia… A záró mondatban (A jobb kar nehéz) viszont már megelőlegezzük az eddig mondottak sikerét. Azért jelezzük is, hogy ez egy előleg: nincs ott a birtokos személyrag. Nem azt mondjuk-mondatjuk, hogy a jobb karom nehéz, hanem szinte úgy általában a jobb karról mondjuk ezt.

    

Emil Coue gyógyszerész-pap, az autoszuggesztió atyja, már évszázadokkal korábban alkalmazta ezt az elvet, amikor azt mondogattatta klienseivel: Minden nap és minden szempontból egyre jobban és jobban vagyok. (Sajátos, hogy New Age különböző technikáinak „kitalálói” úgy mondogattatják ezt a mondatot /is/ híveikkel, hogy „elfelejtik” megnevezni a forrást.)





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Hogyan növeljük kreatívan az intimitás élményét?

Az emberi kapcsolatokban a kölcsönös tisztelet, az érzelmi kötődés és az egymásra hangolódás alapvetően fontos…

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!