Állatok halnak meg emberi betegségektől?
Az elmúlt tíz évben hihetetlen jelenségre lettek figyelmesek a kutatók: jelentős számban pusztulnak el állatok emberi betegségek következtében. Eddig csak a fordítottjáról, az emberre ártalmas állatbetegségekről hallottunk.
Sokat hangoztatott tény, hogy az ember betegszik meg a macskák ürülékében levő parazitáktól. Mindez nem is volt megkérdőjelezhető, hogy tipikus emberbetegségről van szó, míg arra nem figyeltek fel például Kaliforniában, hogy a környék vizeiben élő tengeri vidrák egyre nagyobb számban halálos agykárosodást kapnak ezektől a parazitáktól.
A fent említett élősködők, melyek a harmadik leggyakoribb étel általi halálhoz vezetnek Amerikában, elképesztő számban okozzák a tengeri vidrák halálát. 52%-ban találták meg az elhunyt vidrák szervezetében, és az élő példányok 37 %-ában!
A toxoplazma gondii-t, ami toxoplasmosit okoz az emberekben (hőemelkedés, hurutos tünetek, nyirokcsomó-megnagyobbodás- lásd korábbi cikkünket), ezeknél az állatoknál agykárosodást eredményez, mely remegéssel, koordinálatlansággal és rohamokkal jár.
Hogy kerül macskaürülék a tengerbe?- tesszük fel jogosan a kérdést. Az esőzések miatti nagy hömpölygő víztömeg is belejut a vizekbe, az utcákról lemosott szennyeződésekkel együtt, gyakran a nem megfelelően tartott házi kedvenc ürülékét is a vízzel sodorva. Egyszerű tehát a képlet. Ami egyszer ember által a vízbe kerül, az visszaüt valahol (lásd szintén korábbi cikkünket a tengerparti homok szennyezettségéről).
De nemcsak tengeri élőlényeket említhetünk: más emberrel érintkező állatokat is sújt a betegség. Megvizsgálták, milyen gyakori ez a fertőzés azoknak az állatoknak a körében, amelyek az emberrel érintkezésbe kerülhetnek. Így például a juhállományoknál is kimutatták a fertőzést, amelynek következtében ezek az állatok is például gyakran elvetélnek vagy életképtelen bárányokat ellenek (az embernél is akkor veszélyesebb, ha terhesség alatt fertőződik meg- a magzattal együtt). A fertőzést azonban elkaphatják a kutyák is, ám ők többnyire tünetmentesek- akár a terjesztő macskák.
Szintén meglepő, hogy az eddig emberekre veszélyes herpesz vírusa más toxikus vegyszerekkel kombinálva az oroszlánfókák pusztulását eredményezi, s megnövekedett a rákos fókák száma. Mindez a vízbe kerülő vegyszerek követeztében, melyek a herpesszel együtt halálhoz vezetnek náluk.
Hozzászólás zárolva.