Facebook hozzászólás
69

Úszunk – a gyönyörben vagy a fertőzésben?

Nincs jobb érzés a 30 fokos hőségben, mint fejest ugrani egy tó, a tenger vagy egy uszoda tiszta, kék vizébe. De lehet, hogy nem is olyan tiszta a víz? A vízi parkok, strandok, tavak és óceánok vize nemcsak nekünk, hanem a baktériumok számára is kellemes tartózkodási hely.

Bár a klór sok esetben megoldást jelent, 100 százalékos védelemről még így sem beszélhetünk. Egyrészt időbe telik, mire a kórokozókat elpusztítja, másrészt vannak olyan fajták, melyek ellenállnak a klór gyilkos hatásának, s így napokig eléldegélnek a fürdővízben – és fertőznek.   

Lássunk néhány jó tanácsot, hogy hogyan védekezzünk az alattomos kis mikroszkopikus lények ellen:

Úszó fül

Az „úszó fül” egy olyan fertőzés, melynek tünetei a fül viszketése, bepirosodása és begyulladása. Gyerekeknél és fiatal felnőtteknél előfordulhat, hogy a fül megérintése nagy fájdalommal jár.

Megelőzés:

1.     Szárítsuk meg a fülünket úszás után!

2.     Érdeklődjünk az uszoda személyzeténél a víz klór- és pH-tesztelő programjáról! A helyesen kontrollált medencékben nem valószínű, hogy elkapjuk a betegséget.

3.     Ne tegyünk semmit a fülünkbe, ami esetleg felsértheti a járatokat támadási felületet biztosítva ezzel a kórokozóknak.

Úszó viszketés

Az „úszó viszketés” egy kiütésfajta, mely a sós vagy édes vízben élő parazitákra adott allergiás válasza a bőrnek. A leggyakrabban előforduló tünetek a viszkető, égő, csípő érzés, de esetenként apró, piros pörsenések is megjelenhetnek, melyek egy idő után hólyagokká alakulnak.

Az úszó viszketés nem terjed emberről emberre, és többnyire nem is igényel orvosi vizsgálatot. Ha megjelennek a pörsenések a bőrünkön, ne vakarjuk őket, hogy nehogy elfertőződjenek!

Gyógymódok:

1.     Hideg borogatás

2.     Használjunk viszketés gátló vagy kalamin készítményt!

3.     Kenjünk az adott felületre kortikoszteroid krémet!

4.     Hintsük be szódabikarbónával a pörsenést!

A gyerekeknél gyakrabban fordul elő a viszketés, mint a felnőtteknél, mivel a sekély vízben, azaz a kórokozók kedvelt lakóhelyén játszanak, s miután kijönnek a partra, nem törülköznek meg alaposan.

Megelőzés:

1.     Ne etessünk madarakat olyan partszakaszon, ahol emberek szoktak fürdeni!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!