DE: agresszív, szadisztikus személyiség
Mottó: senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.
Rendhagyó módon itt is válaszolok két kedves olvasó telefonjára, hátha többeket is érdekel. Mindkét hölgy azt kérdezte, hogyan lehet akár az ellentétébe is fordítani egyes emberek mindenkinek káros, tehát nekik sem jó attitűdjeit.
A kicsit részletes válasz a következő:
1. A rendszer csak akkor működik, ha az érintett is akarja.
2. Ön- és partnerismereti foglalkozásokon részletesen megbeszéljük az attitűd kialakulását, rögzülését és szinte tudattalan működését (pl. az ember „csípőből” pia-ellenes, ha olyan attitűdje van: a legvonzóbb csaj/pasi is azonnal ellenszenvessé válik, ha csak egy kicsit piaszagú, stb.).
3. Speciális attitűd-módosító technikákkal megkezdjük a változtatást. Ezt lehet „lórugás-szerűen”: pik-pak-trükkel, és lehet a kis lépések taktikájával. Mindkettő működik, a terapeuta dönti el, hogy melyiket alkalmazza.
4. Nem kell minden esetben 180 fokot fordítani az attitűdön: esetünkben pl. bőven elég, ha az extrém intenzitásúból adaptív formájúvá szelídítjük azt, lásd lentebb.
Nézzük a ma bemutatandó személyiség interperszonális reflexként működő attitűdjét. Ez a D: bűntető, ellenséges és az E: agresszív, szadisztikus magatartásból épül fel.
Már adaptív formában is a partnerben szorongást kelt, mivel bűntudatot provokál. Az adaptív formát szocializált agresszivitásnak is hívjuk, mivel a társadalmi hagyományokat, az erkölcsöt, a jogot fordítja mintegy a partner ellen. Ez a „Bántod a kisebbet?!”, „Hogy mersz így beszélni egy nővel?!”, „Nem zavar, hogy piros a lámpa?!” kezdetű akció. Emberünk azzal bűntet bennünket, hogy szembesít udvariatlan, erkölcstelen, törvénytelen stb. viselkedésünk megengedhetetlen voltával. Vagyis úgy éli ki agresszivitását, hogy ő a gyengék védelmezője, az igazság, az erkölcs, a jog bajnoka. Mi elszégyelljük magunkat, bocsánatot kérünk vagy más módon jelezzük, hogy igaza van és szót fogadunk – ő pedig győzelemittasan elmeséli majd társaságában, hogy megint sikerült helyreállítania a megbomlott világrendet, és ismét elérte, hogy meghunyászkodjon egy csibész stb. alak, mert különben adott volna neki… Ha meg tud maradni ezen a szinten, az agresszív személyiség viselkedése a társadalom érdekét tekintve akár pozitívnak is tekinthető: mintegy kihelyezett lelkiismeretként működik.
Hozzászólás zárolva.