Facebook hozzászólás
96

Hogy aludt ma?

Sosem kérdezte tőlem a körzeti orvosom. Pedig sokat elárulnak rólunk alvási szokásaink. Ha szokatlan, érthetetlennek tűnő vergődéseinket el is elhallgatjuk, a probléma csak nagyobb lesz. Mert minden szorosan összefügg egészségünkkel.

Közismert tény, hogy az alváskutatók szerint életünk harmadát alvással töltjük, s ebből hat-hét évet végigálmodunk (és eközben kb. százezer álmot látunk). Sokan megrökönyödve hallják ezeket az adatokat, és úgy gondolják kár ennyi időt fordítani a pihenésre, pedig egészségünk megőrzése érdekében nem mindegy, hogy mennyit, és hogyan alszunk.

A megfelelő, kiegyensúlyozott pihenés legalább annyira fontos, mint a rendszeres testmozgás, vagy az egészséges táplálkozás. Számos jótékony hatása van a nyugodt alvásnak, például agyunk jobb teljesítményre lesz képes, s talán nem sokan tudják, de kreatív ötleteink egy része épp az álmainkban fogalmazódik meg. Olyan ez, mintha megálmodnánk, miképp oldhatnánk meg a gondjainkat. De mi is történik a szervezetünkkel alvás közben? Ilyenkor belső szerveink működése takarékra áll és regenerálódni kezd (óráról órára más szervrendszer regenerálódik, viszont a bőrünkre sajnos csak legutoljára kerül sor), testünk hőmérséklete pedig pár tized fokkal alacsonyabb lesz, miközben légzésünk lelassul. A szívveréseink száma is csökken (érdekes, hogy minél edzettebb valaki, annál lassabban ver a szíve alvás közben).

Ami biztos, hogy szervezetünk jelzi, ha alvásra van szüksége. Eszerint az lenne a legjobb, ha minden ilyen alkalommal aludhatnánk valamennyit, mert ezzel a szervezet hatékonyabban lenne képes felvenni a harcot az idő előtti öregedésért is felelős szabadgyökök ellen. Ha a nők rendszeresen sziesztázhatnának délutánonként, az akár évekkel is megfiatalítaná őket.

Azonban előfordul, hogy úgy érezzük eleget aludtunk, mégis fáradtan ébredünk. Ennek az a magyarázata, hogy alvás közben hol mélyalvásba, hol pedig felületes alvásfázisba kerülünk, s ez ismétlődik a természetes ébredésig. Viszont ha az ébresztőóra, vagy valaki pont a mélyalvás állapotában ráz fel minket, akkor egész nap fáradtnak és kialvatlannak érezzük magunkat. A fáradékonyságnak azonban lehet egyéb oka is. Van aki az alacsony vérnyomása miatt ásítozik egész nap (ilyen esetben igyunk gyümölcslevet, vagy vizet), de a vashiány is okozhat hasonló tüneteket. Ez utóbbi főleg a nőket érinti a menstruáció alatti vérveszteség miatt (fogyasszunk vasat tartalmazó vitaminkészítményeket).





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Hogyan növeljük kreatívan az intimitás élményét?

Az emberi kapcsolatokban a kölcsönös tisztelet, az érzelmi kötődés és az egymásra hangolódás alapvetően fontos…

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!