Facebook hozzászólás
126

Az arany karácsonykor is érték

A karácsonyi időszakra összpontosul a hazai ékszer-kiskereskedők egész évi forgalmának mintegy harmada.- A magyar ékszerek különlegessége az igényes kézi munka .

A legtöbb ékszert családtagjainktól kapjuk ajándékba – egy felmérés szerint 59 százalékban -, több mint egyharmad részt vásárolunk saját magunknak, és mindössze 14 százaléknyit kapunk valaki mástól, például üzleti partnertől. Kicsit eltérő a helyzet, ha nemek szerint vizsgáljuk: a nők több ékszert vesznek önmaguknak, mint a férfiak, és a férfiaknál még jellemzőbb, mint összességében, hogy ha van ékszerük, akkor azt családtagtól kapták.

A gyűrű a legnépszerűbb
Meglévő ékszereink 90 százalékát itthon vásároltuk, és csak 10 százalékát külföldön; üzlettípusok szerint kétharmadát szaküzletben, egytizedét áruházban, mintegy 6 százalékát „kéz alól”, további 3 százalékát piacon. A régiségkereskedések részaránya ki sem mutatható. A forgalom mintegy felét az arany ékszerek adják, ezt követi 20 százalékkal az ezüst; az összes többi – nemesfém ajándéktárgyak, gyöngysor, divatékszerek, drágaköves ékszerek stb. – osztozik a fennmaradó részen.

Az ékszerek fajtái szerint piacvezető a gyűrű (36 százalékkal), szeretjük a fülbevalókat (26 százalék), a nyakláncokat (23 százalék), de már kevésbé viselünk karkötőt (12 százalék), és az egyebek aránya részletesen nem kimutatható.

Hogy jó befektetés-e az ékszer?  Az biztos, hogy hosszabb távon megőrzi a befektetett pénz értékét. De éppen ezért, és a piac visszafogottsága miatt, egy ékszerbolt nyitása nem kecsegtet gyors meggazdagodással, mivel ez az egyik leginkább tőkeigényes szakma, ahol a leglassúbb a megtérülés.

A magyar vevők konzervatívok
A teljes hazai ékszerforgalom mintegy 70 százaléka import, ennek zöme olasz és török. Ez nem is csoda, hiszen e két ország diktálja a világban az aranyékszer-divatot: az évi 860 tonna arany felét Olasz-, 40 százalékát Törökországban dolgozzák fel, s az összes többi országban a maradék 10 százalékot.

A magyar ékszerek különlegessége az igényes kézi munka: mestereink évente másfél tonna aranyat munkálnak meg. Ugyanakkor az automatizált, precíziós gépsorokon készült „széria” termékek egy bizonyos minőségi kategórián belül nemcsak megfizethetőbbek, de akár szebbek is lehetnek. Nem véletlen, hogy a jelesebb hazai ékszerkészítők az egyedi alkotásaikat főként exportálják.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Hogyan növeljük kreatívan az intimitás élményét?

Az emberi kapcsolatokban a kölcsönös tisztelet, az érzelmi kötődés és az egymásra hangolódás alapvetően fontos…

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!