Legyen a 13 milliárd kevesebb! -kampány a kulturáért
– „A háború alatt egy brit kormányülésen egy miniszter azzal állt elő, hogy a hadiállapotra tekintettel nullázzák le a kulturális kiadásokat, és a felszabaduló összeget fordítsák fegyverekre. – Mire Churchill így válaszolt: „Rendben, de akkor miért is harcolunk?”
Legyen a 13 milliárd kevesebb! – Kampányt indít a Budapest Modell
2010-ben 13 milliárd forintról nem döntöttek az adófizetők.
30 milliárd forintot kaphattak volna a civil szervezetek az 1%-os felajánlásokból, de 13 milliárd forint az államkasszában maradt. Az adóbevallást megelőző nagy kapkodás miatt, a szakértők idén is hasonló arányokra számítanak.
Biztos így lesz? – kérdezik a Budapest Modell tagjai és partnerei.
A szakértőket szeretné megcáfolni a nemrég megalakult Budapest Modell. Az évi több százezres közönséget befogadó csoport számlálót indít a Port.hu oldalán, ahova mindenki (anonim) beírhatja, ha valamely civil szervezetnek odaadta az 1%-át.
A tagok és partner tagok arra számítanak, hogy minden egyéni hozzájárulással a 13 milliárd (jelképesen a tavalyi összeg) egyre fogyni kezd, ami azt jelentené, hogy a budapestiek számára fontos a város kortárs kulturális élete.
A Budapest Modell egyik alapítója, Magács László (MERLiN) így nyilatkozott: „Hiszek abban, hogy kialakulóban van egy olyan mentalitás, amellyel az emberek felelősséget vállalnak, nemcsak a közvetlen környezetükért, hanem az utcáért, a környékért és a városért amiben laknak. Ezekre az emberekre számítunk leginkább. Hiszünk abban, hogy élnek a lehetőséggel és támogatják azt a kulturális szervezetet, amelynek munkáját fontosnak tartják, amelyért felelősséget éreznek, amelynek a közösségébe tartoznak.”
"Ahhoz, hogy bebizonyítsuk, hogy nem sajtból van a hold, előbb egy jó távcsövet kell beszerezni. Ezt pedig összegyűjtött kulturális utalványokból nem lehet megvásárolni"
– Laki Lu László, Cinetrip
„Az a társadalom, amely ellenérzéseket táplál saját kortárs művészetével, amely nem a kortárs művészet megértésére törekszik, az nem csinál mást, mint elfojt. Mint tudjuk, a művészet a gyógyítás-gyógyulás lehetőségét adja. Bízom benne, hogy a társadalomnak van egy olyan része, amelynek igénye és érdeke, hogy tisztában legyen önnön tudatalattijával. Az 1%-os támogatás tulajdonképpen ennek a folyamatnak a fenntartását támogatja egy olyan környezetben, ahol az állam már nem érti, mondhatni, ellenfélként kezeli a független, alulról építkező, civil kezdeményezéseket.”
– Hudi László, Mozgó Ház Alapítvány, a Budapest Modell alapító tagja
Hozzászólás zárolva.