Mit mondasz? Tessék!?
Sok embernél az öregedés halláscsökkenéssel jár együtt. A 65 éven túliak harmadát, a 75éven túliak 40-50 százalékát érinti a probléma.
A Mayo Klinika Health Letter c. folyóiratának augusztusi száma annak jár utána, hogy milyen változások okozzák a hallásvesztést, és mikor kell orvosi segítséget kérni más kommunikációs képességek fejlesztéséhez. Az időskori hallásvesztés általában fokozatosan alakul ki, és mindkét fület érinti. A változások során károsodnak a csiga alakú hallószervben lévő érzékelő szőrsejtek.
A hajlam az elváltozásra öröklődő, de a hangos zaj és némely gyógyszerek is elősegítik. Ezek között szerepel vénásan adható antibiotikum (gentamicin), kemoterápiás szer (cisplatin) és vízhajtó szerek (furosemide).
A betegség során először a magas hangok érzékelése sérül általában, az öregek nehezebben értik a nők és a gyermekek beszédét. Néhány halláscsökkent ember számára viszont kifejezetten zavaró a hangos zaj, ugyanis fülcsengést, zizegést észlel.
A hallásvesztés jelentkezésekor feltétlenül fel kell keresni a háziorvost, vagy pedig fül-orr-gége szakorvost, hogy kiderüljön, van-e kezelhető oka az állapotromlásnak. Ha a szakemberek megerősítik az időskori halláscsökkenést, javasolt hallást segítő eszközök használata és az egyéb kommunikációs lehetőségek fejlesztése.
Forrás: www.medipress.hu
Hozzászólás zárolva.