„Az anyám végignézte, ahogy több éven keresztül megaláztak!”
A Yale és Hawaii Egyetem kutatói megállapították, hogy a túlsúlyos gyermekek – akiket társaik, tanáraik és akár szüleik megbélyegeznek – mély és maradandó sérüléseket szenvednek.
„A súly alapú megkülönböztetés ugyanolyan fontos probléma, mint a faji vagy a mozgáskorlátozottságból adódó különbségtétel” – írják a szerzők a Psychological Bulletin júliusi számában megjelenő tanulmányban. „Gyógyítása legalább annyira szükséges, mintha a gyermekek az érzelmi és fizikai állapotát kezelnénk.”
A szakemberek pszichológiai, orvosi, szociológiai és oktatási-nevelési kutatások eredményeit elemezték. Összesen több mint 100 tanulmányt tekintettek át, amelyek kapcsolatot kerestek a kövérség és a megbélyegzés (pl. csúfolódás, piszkálódás és előítélet) között, illetve azt vizsgálták, vezet-e mindez szociális kirekesztettséghez, alacsony önbecsüléshez, csökkent kereseti lehetőségekhez, a fizikai aktivitás kerüléséhez, evési problémákhoz vagy öngyilkossághoz.
Néhány a meglepő eredmények közül:
Azok között a serdülők között, akiket súlyfeleslegük miatt csúfolnak, két-háromszor gyakoribb az öngyilkossági gondolatok aránya, mint társaiknál. A kisiskolások túlsúlyos társaiknak negatív jellemvonásokat tulajdonítanak, és kizárják őket a játékból.
A kövér serdülők beszámolnak arról, hogy a szüleik gyakran piszkálják őket súlyuk miatt.
A súly miatt gyötört fiataloknak nagyobb a kockázata az egészségtelen súlykontrollra, az étkezési rendellenségekre és a fizikai aktivitás elkerülésére. A súlyuk miatt méltánytalanul bántott serdülők gyakrabban küzdenek magas vérnyomással, mint társaik, még akkor is, ha lefogynak, vagy sportolnak.
Míg a tudomány terjedelmes irodalommal rendelkezik a megbélyegzésre vonatkozóan, a hosszú távú egészségre ható következtetésekhez és a megbélyegzés hatásos csökkentéséhez további kutatások szükségek – állítják a szerzők.
„A gyermekkori kövérség járványos méreteket öltött” – mondja a tanulmány egyik szerzője, Rebecca Puhl, aki a Yale-en a Rudd Élelmiszerpolitikai és Kövérségi Központ munkatársa. „Észak-Amerikában súlyukból adódóan gyermekek ezrei vannak súlyos lelki és fizikai problémáknak kitéve. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a támadó megbélyegzés elleni sürgető küzdelem szükségességét.” – mondta a szakember.
Forrás: www.medipress.hu
Hozzászólás zárolva.