Kétes higiénia: halálos baktérium a kórházakban!
Az Egyesült Királyságban végre csökkenni látszik a legrettegettebb kórházi kórokozó, az MRSA fertőzöttek száma, de új baktérium jelent meg a színen: a szintén komoly, akár halálos fertőzést okozó Clostridium difficile.
A brit egészségügyi hatóságok által közzétett adatok szerint az MRSA fertőzések száma 5 százalékról 3,39 százalékra mérséklődött 2006 áprilisa és szeptembere között, összehasonlítva 2005 hasonló időszakával.
Az MRSA tulajdonképpen az igen erős methicillin (penicillin típusú) antibiotikummal szemben ellenálló képességet ki fejlesztett Staphylococcus aureus nevű baktériumtörzs. A S. aureus fertőzés igen gyakori, főleg légúti és bőr tüneteket okoz.
A legtöbb egészséges ember hordoz S. aureus-t a bőrén, illetve a légzőrendszer nyálkahártyájában, és az immunrendszer függvényében ezek tüneteket okozhatnak. Az utóbbi években a kórházi fertőzések közül az MRSA-t tartották a legsúlyosabbnak. A csökkenő MRSA eseteket igazán a szakemberek sem merik elhinni, inkább állandó eset számot igazolnak, bár a fertőzések száma nem növekszik.
A kedvező hírek mellé jut rossz is: a Clostridium difficile fertőzés a 65 évnél idősebb betegek esetében 5,5 százalékos növekedést mutat, összehasonlítva a 2005 első 9 hónapját 2006 hasonló időszakával.
A Clostridium difficile nevű baktérium az egészséges csecsemők 66 százalékában és az egészséges felnőttek 3 százalékában található meg. Egészséges állapotban ez a baktérium sem jelent gondot, ellenben ha betegség vagy túlzott antibiotikum kezelés miatt az immunrendszer egyensúlya megbomlik, akkor különböző tüneteket okozhat, amely az enyhe hasmenésen keresztül a halálosan súlyos gyulladásos bélbetegségig fokozódhat.
Mivel sok esetben a fertőzés tünetmentes vagy csak enyhe tüneteket okoz, sokszor feltűnés nélkül és kezeletlenül zajlik le a betegség. A kórház kedvező táptalajt jelent a fertőzésre, ugyanis egy közösségben össze vannak zárva labilis immunrendszerű emberek, akik általában valamilyen jellegű antibiotikum kezelésben részesülnek.
Peter Borriello professzor, a brit Fertőzőbetegségek Központjának elnöke felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy „a legtöbb beteg nem a kórházakban fertőződik meg, és nem minden fertőzés megelőzhető. Számos fertőzés az orvostudomány fejlődésének hatására jön létre, ugyanis olyan betegek, akik évekkel ezelőtt meghaltak volna, ma már túlélik az adott kórt.”
Hozzászólás zárolva.