Ez bizonyítottan árt a babáknak! Legyen óvatos!
A mai csecsemők közül kétszer annyi szenved bőrbetegségben, mint szüleik anno. Szakemberek szerint a túl gyakori fürdetés a ekcémát és kiütést okozhat, az úszómedencék klórozott vize pedig megnöveli az asztma és a hörghurut kialakulásának lehetőségét.
Egy brit felmérés adatai szerint a fiúcsecsemők 37 százaléka, míg a leányok harmada (33 százalék) szenved valamilyen bőrbetegségben, amely több mint duplája a szüleik generációjában mért értéknek – derült ki 2000 brit szülő megkérdezése alapján végzett felmérésből.
„A csecsemők bőre ötször vékonyabb a felnőttekénél, ezért különösen gyengéd ápolást igényel.” – mondta Elena Dalrymple, a magazin szerkesztője. „Nem ajánlatos minden nap fürdetni a kicsit. Két-három alkalommal egy héten bőven elég.„
A brit Baba-Mama magazin által készített közvélemény-kutatás alapján 10-ből 6 babát fürdetnek minden nap, ötödüket minden második nap, míg csupán 19 százalékukat hetente kétszer-háromszor. Az átlagos vízben töltött idő 15 perc. Az édesanyák 60 százaléka a fürdés mellett naponta legalább ötször törli át kisbabája arcát és kezét antibakteriális törlőkendővel.
Csecsemőgondozó szakemberek szerint a szülők azért nem fogadják meg tanácsukat, miszerint a fürdetések számát heti 2-3 alkalomra kellene csökkenteni, mert aggódnak gyermekük tisztasága és természetes baktériumflórájának megőrzése miatt.
Európai tudósok pedig arra a felfedezésre jutottak, hogy a klóros vizű beltéri medencékben rendszeresen fürdő csecsemőknél nagyobb az esélye asztma kialakulásnak, illetve a hörghurut kiújulásának. Az úszómedencék vizében található vegyszerek megváltoztathatják a tüdő belső felületét, így kiszolgáltatva a csecsemőket a légúti betegségeknek, életük későbbi éveiben.- írja Pediatrics legújabb száma.
A tanulmány 341, 10-13 éves gyermek bevonásával készült, melyből kiderült, hogy azoknál, akik csecsemőkorukban rendszeresen úsztak, 50 százalékkal gyakrabban fordult elő nehézlégzés, 4-szer gyakrabban mellfeszülés és kétszer többször éreztek légszomjat. Dr. Alfred Bernard, a tanulmány fő szerzője, a Belgiumi Országos Tudományos Kutatási Alap munkatársa „lehetséges bűnösként” a triklóramint jelölte meg, mely a közmedencék tisztításához használt klór mellékterméke.
Dr. Anne O’Neill, a Westmeadi Gyermekkórház bőrgyógyásza szerint „A babák amúgy sem lesznek koszosak, míg el nem kezdenek mászni. Semmi szükség rá, hogy ennyire kényesek legyünk a dologra, kivéve, ha a kicsinek gyenge az immunrendszere.” – vélekedett O’Neill, a Westmeadi Gyermekkórház bőrgyógyásza. „Még nem teljesen bizonyított az az elmélet, mely szerint a nyugati tisztálkodási szokások rontják az ellenálló-képességet, megnövelve ezzel az allergiások számát.”
Hozzászólás zárolva.