Facebook hozzászólás
111

Árthat az éltető víz?!

Csapvíz, ásványvíz, szódavíz, gyógyvíz, ásvánnyal dúsított ivóvíz. Megannyi fajta, és nem tudjuk, mikor melyiket fogyasszuk, milyen előnyökkel és hátrányokkal járnak.

Manapság nagyon divatos lett a palackozott víz, és nem is csoda, ha az olyan esetekre gondolunk, mint amilyen kétszer is előfordult Miskolcon: a csapvíztől több ezer embernek hasmenése és hányingere lett.

Azonban ne ássuk el rögtön a csapvizet, hiszen világot láttak olyan hírek is, hogy talán ez a legegészségesebb formája a föld kincsének. Mivel kevés ásványi anyagot tartalmaz, ezért alkalmas a szervezet hidratálására, könnyíti a belek működését, csökkenti az éhségérzetet.

Ha mégis úgy gondoljuk, hogy a sima vízben olyan anyagok vannak, melyeket nem szívesen innánk meg, akkor szereltessünk be lakásunkba víztisztító készüléket.

Magyarország ásványvíz-nagyhatalom, hiszen számos nagyon jó minőségű forrás van az ország minden táján. Isszuk is bőven az ásványvizeket, de vajon pontosan mire jók?

Az ásványvizek nagyon jót tesznek az emésztésnek, hatásukra könnyebben dolgozza fel szervezetünk az ételeket. Ahogy sportolás után is nagyon hasznos, hiszen az izzadsággal nemcsak folyadék, hanem számos ásványi anyag is távozik  testükből, amit pótolni kell.

A természetes ásványvíz föld alatti rétegekből származik, meghatározott, az emberi egészségre egyáltalán nem káros mennyiségű ásványi anyagot tartalmaz. Pontosan ezért kell mindig megnézni, mi van az üveg oldalán, nehogy mást vegyünk.

Hiszen a kékes vagy rózsaszín csomagolás sokunkat megtéveszthet, így ha azt látjuk, hogy a termék meghatározása ásványi anyaggal dúsított ivóvíz, az azt jelenti, hogy a sima vizet dúsították széndioxiddal, amely nagyon jó üdítő, de nem rendelkezik azokkal a fontos és hasznos anyagokkal, mint az igazi ásványvíz.

De a gyógyvizekkel se keverjük össze, melyben sokkal magasabb (1000 mg/liter) a különféle hatású vegyületek mennyisége. S ezeknek fogyasztása akár káros is lehet, ha nem betegségünknek megfelelőt vásárolunk.

A szódavizet valószínűleg mindenki felismeri, amely szintén jó hűsítő, és gyomorbántalmakra is hatásos, főleg egy csipet szódabikarbónával.

Azt kell mondanunk, hogy egészséges, vitamindús étkezés mellett mindegy, milyen vizet iszunk, hiszen a megfelelő anyagok így is bekerülnek szervezetünkbe. Azonban vigyázzunk, ha a csapból folyó víz furcsa színű, szagú, ilyenkor ne fogyasszunk belőle.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!