Facebook hozzászólás
103

A kutyám megérezte, hogy rákos vagyok!

Falvakban szokás azt mondani: „a kutya megérzi, hogy valaki meg fog halni, vonyít akkor!”. De akár meg is mentheti gazdája életét! Egy amerikai kutatás szerint az ebek szinte teljes bizonyossággal ki tudják szimatolni a rákot!

Amerikai orvosok óriási eredményeket értek el azokkal a kutyákkal, amelyekkel hónapokon át azért kísérleteztek, hogy bebizonyítsák: a négylábúak már korai stádiumban is ki tudják szagolni a rákot.

Eddig a mell-, a tüdő-, a bőr– és a hugyhólyagrákot diagnosztizálták helyesen a kutyák, de lehetséges, hogy még több daganatos betegséget is megéreznek.

A kutatás akkor indult meg, amikor egy gazda észrevette, hogy háziállata folyton bőrének egy bizonyos területét szagolgatja. Amikor elment orvoshoz, kiderült, hogy bőrrákja van, amelyet azonban így elég korán sikerült felfedezni, gyógyítani.

A kutyák szaglásukkal képesek észlelni a daganatos betegeket. Az elváltozások ugyanis olyan vegyületeket termelnek, melyeknek egyedi szaguk van. A vizsgálatban 55 tüdőrákos, 31 mellrákos, és 83 egészséges ember közül kellett kiválasztaniuk azokat, akik rákban szenvednek.

Ehhez az alanyok leheletére volt szükség, melyet egy speciális csőben fogtak fel. Ezután az ebek végigszaglászták a mintákat, és lefeküdtek az elé, amelyben felfedezték a kórt. A diagnoszták nagyon pontosak, ugyanis kevés hibát ejtenek, 88-97 százalékos pontossággal tudnak szűrni.

De nemcsak a pontosság az, amely nagyon értékessé teszi ezt a felfedezést, hanem az is, hogy a daganatot nagyon korai stádiumban is észreveszik a kutyák. Arról nem beszélve, hogy sohasem „dőlnek be” más betegségeknek, ha a rák érzékelésére tanították be őket, akkor csak arra jeleznek. Ez persze nem jelenti azt, hogy háziállatként ne mutatnák ki  valamilyen módon azt, hogy gazdájukkal nincs valami rendben.

A hugyhólyagrák felismerésével kapcsolatban régóta folynak vizsgálatok, és bár itt a sikeres, hibátlan szűrések aránya alacsonyabb, 41%-os, mégis döntő fontosságú. A daganat „szagát” a vizeletből érezték meg az ebek, akkor is, ha azt vízzel oldották, így téve nehezebbé a feladatot.

Természetesen a kutyák betanítása nem könnyű, hiszen ebben a kísérletben például hét hónapon keresztül foglalkoztak az állatokkal. Szerencsére a kutyák fajtájától nem függ hatékonyságuk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!