A titokzatos H vitamin
A gyerekek állítólag naponta mintegy 400 alkalommal nevetnek. Mire felnőttek lesznek, már csak 15-ször. Lehet, hogy humor vitaminra szorulnánk?
Mintha együtt születnénk a humor képességével. Pici babák már egészen korán reagálnak a mosolygós arcra, nagyokat nevetnek a különböző grimaszokon, fintorokon. Később ők is kacagva utánozzák a felnőttek furcsa arckifejezéseit. Gyakorló anyukaként megdöbbenve tapasztalom, hogy már egy egyéves gyereknek is kifejezetten jó humorérzéke van.
Felnőttként aztán azzal szembesülünk, hogy vannak emberek, akiknek jobb, ha kerüljük a társaságát, esetleg feszengve, kínosan érezzük magunkat a közelükben. Ők azok, akik nem értik a viccet, mindig nagyon komolyak. Jó lenne, ha ők is rendelkeznének valamifajta használati utasítással: „Vigyázat! Nincs humorom!”. Találó kifejezése a magyar nyelvnek „sótlan” jelző. A H (humor) vitamin szedése erőteljesen javasolt számukra.
Sokszor a humortalanság, a jókedv hiánya már egyfajta indikátora is néhány betegségnek.
A depressziós betegek egyik legjellegzetesebb tünete a jókedv hiánya. A korábban örömöt okozó személyek, cselekvések, kedves emberek sem tudnak mosolyt csalni az arcukra. Érzelmi kiüresedésük lenyomja személyiségüket.
Aztán itt vannak a „sótlanok” ellentétei, akik a társaság bohócai. Állandó tréfamesterek, akikből mindenki bolondot csinálhat. Önértékelési problémáik miatt vállalják fel ezt az őket középpontba helyező szerepet. Állandó H vitamin túladagolásban szenvednek.
Mérei Ferenc pszichológus szerint minden közösség kiosztja ezt a szerepet, amiből aztán nem tud kilépni az illető. Ő marad a társaság örök mókamestere.
Úgy vélem, ha elegendő mennyiséget veszünk be belőle, akkor a titokzatos H vitamin nagyon sokoldalú. Az élet legkülönbözőbb területein hasznosíthatjuk:
A humor segíthet kapcsolatot teremteni, és a kommunikáció üres pillanatait továbbgördíteni, képes feszültséget oldani.
Bizalmat, szimpátiát kelthet a kommunikációs partnerben.
A humor segíthet az agresszió kezelésében. Az ország egyik legszigorúbb fegyházában dolgozva gyakran nyúltam ehhez a verbális fegyverhez. Az évek óta bezárt, súlyos bűntényeket elkövetők agressziója állandóan utat talál a kívülről érkezettek felé. A bántó, sértő megjegyzések ügyes átfordítása humorba, gyakran éles helyzeteket oldott meg.
Hozzászólás zárolva.