Divatos (veszélyes) diéták
A divatdiéták számos egészségi kockázattal, és az esetek nagy részében csak rövidtávú eredményességgel járnak. Az egészség megőrzése érdekében mindenképpen az egészséges táplálkozás alapelveire épülő fogyókúrát célszerű alkalmazni,…
A GI-diéta, azaz az alacsony Glikémiás Indexű élelmiszerek fogyasztását előtérbe helyező étrend egy életmódváltást, és nem kúrát jelent.
Jellemzője, hogy igazából semmi sem tiltott, de a mennyiségekre figyelni kell. Ismerni kell az adagokat, és a napi többszöri étkezésre helyeződik a hangsúly. Az étrendben jelentős szerepet játszanak a növényi olajok, a baromfihúsok, halak, valamint a magas rosttartalmú élelmiszerek fogyasztása, a zsírdús élelmiszerekből azonban csak keveset ajánlott fogyasztani. Az étkezés mellett nagy hangsúly helyeződik a rendszeres mozgásra is.
Az ideológiai elvekre épülő Testkontroll alapját képezi az egyes élelmiszerek napszakokhoz igazított fogyasztása, valamint az ételek társítása. Az elmélet szerint nem fogyaszthatóak együtt a magas szénhidrát-, és a fehérjetartalmú élelmiszerek. A könyv szerzői egészségtelennek tartják az ivóvizet, és egyes ásványi anyagokat (Na, Ca, Mg, F).
A délelőtti órákban csak gyümölcsöt vagy gyümölcslevet, ebédre gyümölcsöt, salátát és zöldséget; vacsorára a zöldségekhez valamilyen keményítőtartalmú vagy állati eredetű élelmiszert lehet fogyasztani. Vacsora után legalább három órával gyümölcsöt kell enni.
Az olajos- és gabonamagvak, a tészta és a kenyér csak ebédre vagy vacsorára fogyaszthatóak. A húsok bevitelét az étrend megengedi ugyan, de nem részesíti előnyben. A tejtermékeket tilos fogyasztani (kivéve a vajat).
A diéta elvei szerint táplálkozóknál nagy valószínűséggel nem megfelelő a fehérje, B1, B2, B12, D-vitamin és a kalcium ellátottság.
A 0-diéta, vagyis a koplalás az egyik legveszélyesebb módszer. A szervezetben ioneltolódások, ennek következtében pedig szívritmuszavarok is kialakulhatnak. Gyakoriak a vesét ért károsodások is, illetve az alapanyagcsere csökkenés miatt nagy a valószínűsége a visszahízásnak.
1000 kcal alatti fogyókúrás étrendet nem ajánlott kórházi felügyelet nélkül tartani.
A divatdiéták számos egészségi kockázattal, és az esetek nagy részében csak rövidtávú eredményességgel járnak. Az egészség megőrzése érdekében mindenképpen az egészséges táplálkozás alapelveire épülő fogyókúrát célszerű alkalmazni, amelynek a lényege, hogy a bevitt energiamennyiséget csökkentjük, de azon belül a megfelelő szénhidrát-, zsír-, fehérje- arányra ügyelünk.
Hozzászólás zárolva.