A női természet
A nőknek és férfiaknak egyaránt van női és férfi oldala, amely magatartásunkat jellegzetes jegyekkel befolyásolja. A nőknél a nőiesség másként fejeződik ki, mint a férfiaknál. A nőiesség megértésének kiváló eszköze a mitológia,
Az istenekről és istennőkről szóló regék tanulmányozása. Vizsgáljuk meg a nőkre jellemző kreativitást, s a nők nőiességét. Ezeknek a jegyeknek semmi közük nincs a közvéleményben élő nő képzetéhez.
A mitikus istennők, istenek és történetük az ember tudattalanjából születnek, viselkedésük a miénket tükrözi. Tehát az istennők viselkedését elemezve a magunk kreativitásába is betekintést nyerünk.
Erősen elkülönülnek a számunkra ismerős görög-római mítoszok és a kora-görög szóbeli kultúrák istennőhistóriái. Az eredeti istennők ábrázolása erős, öntörvényű személyiségek leírása.
Ha sorra veszünk néhány istennőt, ráismerhetünk saját magunkra vagy nőtársainkra.
Héra
A görög mitológiában Héra Zeusz kisajátító, féltékeny felesége, bosszút forral férje szeretői ellen. Eredetileg azonban nagyhatalmú földi istennő volt, a női fenség és öntudat megtestesülése. Héra a nő kapcsolatápoló képességét örökíti meg.
Aphrodité
Aphroditét úgy ismerjük, mint a szerelem istennőjét, aki minden élőnek örömet hoz. A görögök gyakran ábárzolták alattomosnak és hiúnak, a korábbi mitológiában azonban független és örökszép. Folyton úton van, és boldogságot, szerelmet oszt. Alakja sok kreatív nő vágyát fejezi ki, akik a világot szépséggel és szeretettel gazdagítanák. Aphrodité is a nő társas képességeinek letéteményese.
Démétér és Perszephoné
Anya és lánya földistennők, akik szorosan kötődnek a természethez. Démétér az életadó anyaföld. Perszephoné tavaszistennő, ugyanakkor az alvilág királynéja.
Perszephonénak a holtak birodalmába való alászállását eltérően mesélik el. A görögök szemében Perszephoné komolytalan teremtés, akit Hádész, az alvilág ura könnyedén foglyul ejt és az alvilágba hurcol. Hádész végül hajlandó elengedni Perszephonét, de előbb rábeszéli, hogy nyeljen le egy gránátalmamagot. Ez a cselekedete az alvilághoz láncolja.
Ez a történet magyarázatot szolgáltat az évszakokra, ugyanakkor a női gyöngeséget állítja elénk egy olyan figurában, aki könnyen kétségbe esik, és az ellentmondást nem tűrő férfi a mélybe tuszkolhatja. Bizonyára sok nő számára ismerős ez az erőtlen, depressziós sodródás, pedig nem sorsszerű.
Hozzászólás zárolva.