Mérettesd meg magad golyózásban!
Az I. Danube Pétanque Open augusztus 3-án (szerdán) 18:30 -kor kezdődik Budapesten a folyó pesti oldalán, a Lánchíd tövében, a Duna Tanösvény Sportpályák nevű állomásán. A bajnokság elsősorban amatőröknek, műkedvelőknek és azoknak szól, akik szeretnék kipróbálni ezt a sportágat, ráadásul Budapest egyik legszebb pontján.
A pétanque nevű francia golyójáték szabályait a kezdők megtalálják a sportpályán elhelyezett információs táblán, amelyet Varga Szilvia Marcella készített. Érdemes minél korábban érkezni, hogy a versenyzők minél több játszmát játszhassanak, hiszen a legtöbb győzelmet elérő négy játékos vagy páros kerül a főtáblára. Az érdeklődőknek maguknak kell a pétanque-készletről gondoskodniuk, de a szervezőknél is lesz néhány, amit kölcsön lehet kérni a bajnokság idejére.
Térkép a Duna Tanösvényről: http://dunatanosveny.hu
Mi a Duna Tanösvény?
A Duna Tanösvény egy rendhagyó sétatúra útvonal a Margit híd és a Petőfi híd között a budapesti Duna-parton. A 13 állomáson fiatal, kortárs képzőművészek, grafikusok, fotósok, street art művészek, építészek munkái mesélik el a Duna történetét, jelenét és elképzelt jövőjét. A projekt szervezője, a VaLyo (Város és a folyó) Csoport néhány lelkes budapesti fiatalból áll, akik imádják a Dunát, a várost és szeretnék jobbá tenni az életterüket. A civil szervezet tagjai a maguk eszközeivel szeretnék összekapcsolni Budapest belvárosát a legnagyobb természeti kincsével, a Dunával. A folyót és partját a kikapcsolódás és a sport területeként képzelik el, ezért rendszeresen Duna-parti eseményeket szerveznek. Ilyen volt az Éjszakai és az I. Nemzetközi Kacsakődobó bajnokság, a Fahalhorgász verseny vagy éppen a Duna-parti óriás sakk. Legújabb projektjük a Duna tanösvény, amely október 3-ig várja a budapestieket és a turistákat. A tervek szerint augusztusban kerékpáros, szeptemberben pedig gyalogos túrát szerveznek majd a Duna Tanösvény útvonalán.
Bővebb info a programokról: www.facebook.com/dunatanosveny
Mi a pétanque?
A pétanque francia eredetű golyójáték. Neve a „mozdulatlan lábak” jelentésű francia pieds tanqués kifejezés szavainak összevonásából származik. A golyójátékok kezdete a civilizált társadalmakban az időszámítás előtti 5200-as évekre tehető, amikor egy abból az időből származó gyermekszarkofágban golyókat találtak. Ezt követően Nagy Sándor uralma alatt is említenek golyós játékot. Európában a rómaiak terjesztették el. Franciaországban a katonák olyan lelkesedéssel játszották, hogy a játékot IV. Károly be is tiltotta, mert a túlzásba vitt játék a harcedzettség rovására ment. A tiltások ellenére a játék fejlődött, az első versenyt Ciotat-ban Ernest Petiot 1910-ben szervezte meg. (Forrás: Wikipedia, MAPESZ)
Hozzászólás zárolva.