A 14 éves kislány évek óta küzd a halálos kórral
Alíz még alig volt tízéves, amikor az orvosok leukémiát állapítottak meg nála. Szülei, rokonai mindent megtettek a megmentéséért, a kislány folyamatosan kórházban feküdt a minél hamarabbi gyógyulás reményében. Most tizennégy éves, nem jár iskolába, nem randizik, nem járkál el a barátnőivel, de már tudja, hogy van kiút a betegségéből, és harcol. Kitartását, lelkierejét bárki megirigyelhetné.
A szakemberek szerint a leggyakoribb daganatos betegség, amely a gyerekek szervezetét támadja meg, az a leukémia, méghozzá az akut limfoid fajtája, mely szerencsére a legjobb prognózisú. Míg negyven évvel ezelőtt a betegek mindössze négy százaléka gyógyult meg, addig ma már az orvosok képesek azonosítani azokat a pácienseket, akik nem reagálnak a hagyományos kezelésekre, ezért agresszívabb terápiát igényelnek. Amerikai szakemberek ezért azt ígérik, hogy a közeljövőben a gyermekkori leukémia 90 százalékban gyógyítható lesz.
Szülők százai teszik fel a kérdést, ők mit tehetnek azért, hogy gyermeküknek ne kelljen szembenéznie a leukémiával. Az orvosok szerint a legfontosabb a betegség korai felismerése. A tünetek a következők:
Gyakori sápadtság, gyengeség, fáradékonyság.
Felléphet nehézlégzés, légszomj, köhögés.
Megnagyobbodnak, érzékennyé válnak a nyirokcsomók.
Óriási étvágy vagy éppen étvágytalanság, nagy arányú testsúlycsökkenés.
Vérzékenység, többet vérzik az orrunk, tovább tart sebek esetében elállítása.
Lépmegnagyobbodás, olykor óriáslép.
Nyomás- és teltségérzet a has felső felében.
Ugyanakkor a kismamák már gyermekük születése előtt is harcolhatnak az esetleges kór ellen. Brit kutatók ugyanis kimutatták, hogy azok az anyák, akik terhességük alatt rendszeresen fogyasztanak folsavat, csökkenthetik gyermekük leukémiakockázatát. A folsav egyébként nemcsak a daganatok ellen jó fegyver, hanem csökkenti a magzati agykárosodás esélyét is.
Úgy is csökkenthetjük a betegség kockázatát, ha minél ritkábban használunk rovarirtó szereket háztartásunkban, főleg terhesség ideje alatt. Ugyanilyen káros vegyszert tartalmaz a kutyák, macskák bolhairtó nyakörve.
Ázsiában ritkábban alakul ki gyerekeknél a leukémia, néhány kutató ezt a kurkuma nevű fűszer használatával hozza összefüggésbe, ugyanis a kurkuma festékanyaga gátolja a leukémiasejtek osztódását.
Végül a leukémia megelőzésében fontos szerepet játszik a rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás, ez elsősorban a gyerek első két évében sorsdöntő – állítják a kutatók.
Sz. F.
Hozzászólás zárolva.