Facebook hozzászólás
819

Nincs szűrővizsgálat, mely korán felismerné:ez gyomorrák

Nincs szűrővizsgálat, mely a korai felismerést lehetővé tenné. Ennek viszont az a következménye, hogy az esetek java részében csak akkor derül fény rá, amikor már előrehaladott stádiumú a kór…

A gyomorrák a második leggyakoribb emésztőszervi daganatos megbetegedés világviszonylatban, Magyarországon a rákos halálesetek 7,5%-áért felelős.

1980. előtt még a nyugati és a kevésbé fejlett világban egyaránt a gyomorrák volt a leggyakoribb emésztőszervi ráktípus, de hogy minek is köszönhető ez az alig két évtized alatt bekövetkezett örvendetes csökkenés, annak a szakemberek még nem találják egyértelmű okát.

Talán az az oka a jelenségnek, hogy a húsféléket manapság kevesebb konzerválószerrel és kevesebb nitritettel kezelik a tartósításhoz, mivel bebizonyosodott, hogy a nitritekből és a fehérjék bomlástermékeiből erősen rákkeltő anyag szabadulhat fel.

 A gyomorrák típusai

Leggyakrabban a gyomor alsó harmadán, illetve a vékonybéllel csatlakozó területen alakul ki, de az elmúlt évtizedben emelkedett a gyomor felső harmadán, illetve a gyomorszáj környékén megjelent tumorok gyakorisága is. Az esetek 20%-ában pedig kombináltan, a gyomor több területén egyszerre fejlődik daganat.

A rákos sejt típusától függően megkülönböztetjük a gyomor mirigyes sejtjeiből fejlődő mirigyes rákot (adenokarcinoma), 90%-ban ez áll a gyomorrák mögött.

A második leggyakoribb gyomordaganat a malignus limfóma. De rosszindulatú daganat kialakulhat a gyomor falának simaizom-sejtjeiből is, ez a simaizom-szarkoma (leimyosarcoma). Ritkán állhat a kiinduló sejtcsoport kötőszöveti sejtekből, ezek a sztrómális tumorok.

Kiket veszélyeztet a gyomorrák?

Leginkább az 50 és 70 éves kor közötti férfiaknál jelentkezik jelentkezik, ők kétszer olyan veszélyeztettek, mint a nők.

A gyomorrák pontos kiváltó okai nem kinyomozhatóak, de vannak bizonyos tényezők, például a gyomor bizonyos kóros elváltozásai, melyek mellett valószínűbb a megbetegedés.

Így például a Helicobacter pylori baktériummal fertőzöttek körében gyakrabban alakul ki gyomorrák. Ezen kívül a gyomorfekélyes és gyomorpolipos betegeknek is oda kell figyelniük magukra, mert ezeknél a betegségeknél daganatos átalakulás léphet fel.

Bizonyos értelemben rizikófaktor az A vércsoportúság is: megfigyelték, hogy az A vércsoportúaknál gyakrabban alakul ki gyomorrák.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 465

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!