A vérszívás csodákat tesz
Van, aki kifejezetten undorodik tőlük, míg mások előszeretettel szívatják a vérüket velük
Akár 20 cm-re is megnőhetnek, testük orsó-alakú, színük barnás-fekete illetve olivazöld. Van, aki kifejezetten undorodik tőlük, míg mások előszeretettel szívatják a vérüket velük. A piócákkal.
Bizonyára az egyik legősibb gyógyszerek egyike a pióca, hiszen Ázsiában már 3000 évvel ezelőtt alkalmazták helyi vérzések kezelésére. Két nagy reneszánsza is volt ezeknek az állatoknak, egyrészt a középkorban (ekkor az érvégés vetet véget tündöklésének), majd a francia forradalom idején, ám a 20. század elejére végképp kiszorult a gyógyászatból. Ekkor sikerült nyálából számos hatóanyagot kivonni, melyeket gyógyszerekben kezdtek alkalmazni.
Dédapám még esküdött csodás hatására: hetente kétszer járt hozzá a borbély, aki egyébként mindenféle bajra kiválónak tartotta ezt a módszert. Az állatokat mindig a lábszárára helyezte fel, és kezelést köpölyözéssel egészítette ki, így az üvegedényekbe csordogáló vér és a piócák együttes összhatása emlékezetes horror-története maradt a családnak.
Manapság praktizáló orvosok mellett mikrosebészeti eljárásokban alkalmazzák elsősorban.
S hogy miben rejlik e vérszívók különleges hatása?
A nyálukban. A piócamarás helyén kiválasztódó hirudin az, amely bekerül az ember vérébe és számos különleges dolgot visz véghez:
– csökkentheti a magas vérnyomást
– megakadályozza a vérrögképződést
– serkenti a vérkeringést
– helyreállítja a véredények rugalmasságát
– ödémával járó izületi ficamok gyógyítására is kiváló
– gyorsítja a gyulladásos folyamatok gyógyulását
– vizenyő és fájdalom csökkentésére is alkalmazható
– erősíti a szervezet ellenálló képességét
Használata roppant egyszerű: az állatot először fertőtlenítik, hogy ne történjen fertőzés, majd felhelyezik a test különböző részeire, ahol az állat a maga számára szükséges vért egyszerűen kiszívja, s a seben keresztül pedig bejuttatja nyálát.
Állítólag a művelet nem különösebben fájdalmas, egy egyszerű csípéshez hasonlítható, és nem jár komolyabb mellékhatásokkal.#img2#
Előfordulhat azonban, hogy a pióca mégsem kíván meg bennünket, és nem sikerül „rászívatni”. Ennek több oka is lehet : hideg a bőr, illetve a nadály nem kedveli a dohányosokat és a különféle parfümöket sem.
Hozzászólás zárolva.