Amitől minden anya a legjobban retteg…
Az úgynevezett hirtelen csecsemőhalál (Sudden Infant Death Syndrom – SIDS), vagy ahogy a köznyelvben leggyakrabban nevezik: bölcsőhalál, egyike a legrettegettebb csecsemőkori haláloknak.
Jellemzően a csecsemő 12 hónapos kora előtt, alvás közben következik be úgy, hogy semmi nem utal a baba betegségére. A világszerte folyó kutatások ellenére a betegség pontos oka még nem ismert. Feltételezések szerint az agy valamilyen rendellenessége – talán az ún. szerotonin rendszer zavara – állhat a háttérben. Ez akadályozza meg, hogy a csecsemő felébredjen és levegőt vegyen, amikor az agy oxigénellátása elégtelenné válik.
Különböző cikkek már eddig is szolgáltak néhány gyakorlati tanáccsal az édesanyáknak, ami segíthet megelőzni a tragédiát. Ilyen például, hogy alvás közben fektessük hátára a babát, vagy hogy minden puha játékot és párnát távolítsunk el a környezetéből. Százszázalékos védelmet azonban sajnos ezek az óvintézkedések sem biztosítottak.
A közelmúltban egy amerikai szaklapban (Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine)újabb tanulmányt tettek közzé. A cikk egy olyan kutatásról szólt, melybe egészséges csecsemők szüleit kérdezték, illetve olyan édesanyákat, akiknek gyermeke SIDS-ben halt meg. Kérdések segítségével alaposan felmérték a babák alvási körülményeit és azt találták, hogy az alvó gyermek közelében használt ventilátor 72 százalékban kapcsolatban volt a hirtelen csecsemőhalál alacsonyabb kockázatával.
A cikk befejezése:
http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=2&menu=betegseg&news_id=995&cim=Bolcsohalal
Hozzászólás zárolva.