A vérzési rendellenességek okai
A vérzési rendellenességek hátterében többnyire hormonális rendellenesség áll, de anatómiai eltérés is lehet ennek kiváltó vérzésnek az oka.
Hypomenorrhoea. Hypomenorrhoeának nevezzük azt az állapotot, amikor megfelelő gyakorisággal lép fel a menzesz, de rendszerint rövid ideig – 1-3 napig – tart csupán, és csak kis mennyiségű vér távozik a szervezetből. Ennek oka lehet például a túl kis méretű méh – uterushipoplázia -, valamint az ovuláció nélküli (anovulációs) ciklusok.
Hypermenorrhoea/menorrhagia. Hypermenorrhoea vagy menorrhagia esetén a menzesz a rendes időben jelentkezik, de a normálisnál hosszabb ideig tart, és a vérveszteség is fokozott, nagymértékű. Okai között említhető a méhben levő mióma, a méhen belüli fogamzásgátló eszköz, a méhnyálkahártya- és petevezeték-gyulladás, a méh rosszindulatú daganata (endometrium-karcinóma), a túlzott mértékű ösztrogéntermelés (például az ösztrogént termelő petefészekrák), valamilyen véralvadási zavar, vesebetegség, vagy akár leukémia.
Polimenorrhoeának. Polimenorrhoeának nevezzük a 22 napnál gyakrabban fellépő menzeszt. Ennek fő oka az ovuláció elmaradása.
Raromenorrhoea. Raromenorrhoea van jelen, ha a menstruáció ritkán, 35-90 naponta jelentkezik. Oka szintén lehet anovuláció, vagy hipotalamusz-elégtelenség
Metrorrhagia (méhvérzés). Metrorrhagiát, azaz méhvérzést jelent, ha a méhből származó vérzés nem a normális menzesz időpontjában, hanem két ciklus között lép fel, többnyire rendszertelenül, vissza-visszatérve. Ekkor – főleg a változó kor körül – minden esetben méhkaparást kell végezni, hogy kizárjuk az endometrium-rák fennállásának lehetőségét. Ha az kizárható, akkor a rendellenes vérzések kezelésére ösztrogének, fogamzásgátló tabletták, gyulladásgátló-szerek szedése, gyógyszerekkel uralhatatlan vérzés esetén méheltávolítás a szóba jövő megoldás. Vérzészavar esetében is elsősorban az okot kell megkeresni, és annak megfelelően kezelni a pácienst.
(Dr. Soltész Annamária)
Hozzászólás zárolva.