5 dolog, amitől Te is boldog leszel! Ha éppen „depi” vagy…
Ha nem jó a kedved, akkor ezt olvasd el. Megnézted a kedvenc műsorodat, lezuhanyoztál és teletömted magad jégkrémmel, de semmi sem segít? Talán egy vagy a több millió depressziós közül, mélyponton vagy, esetleg csak fel akarod dobni valamivel a napodat.
Öt tipp következik – némelyik meglehetősen nagy kihívást jelent – amivel feljavíthatjuk a kedélyállapotunkat.
1. Válassz jó szülőket!
Boldogság országban a gének felülírják a környezeti tényezőket, állítják a szakemberek. A Psychological Science márciusi számában még egy pontot írtak a gének javára: a DNS-ben tapasztalható különbségek magyarázhatják, hogy egyesek miért stabilabbak érzelmileg és miért aktívabbak. A gének nem adnak ingyen útlevelet a szélcsendesebb vizekre, és vannak még belső okai annak, ha valaki lehangolt. Az öröklődés azonban egyesekben boldogságraktárakat képez, ahonnan akkor is meríthetnek erőt, mikor épp nem halad olyan jól a szekér.
Kanadai kutatók depresszióval kapcsolatos 2006-os egérkísérletei arra utalnak, hogy az emberi boldogságot egyszer majd lehet szabályozni a gének manipulációjával. Ez volt az első alkalom, hogy a tudomány elnyomta a gyötrelmeket. A TREK-1 gén hiányával tenyésztett egerek úgy viselkedtek, mintha legalább 3 hétig folyamatosan antidepresszánsokon éltek volna.
2. Adakozz!
Elég, ha csak 1000 forintot költünk valaki másra, és máris boldogabbak leszünk az adott napon, állítja egy 2008-as tanulmány. Az önzetlen cselekedetek segítenek abban is, hogy a házasság élvezetesebb legyen magunk és házastársunk számára is. A jócselekedet után boldogabbak leszünk, úgy érezzük, van célja az életünknek. Azonban valóban önzetlen-e az, amiért bármit is várunk cserébe? Talán ez csak nézőpont kérdése.
3. Képzeld el!
Gondolj egy vidám helyre, és legyőzheted az akadályokat. Az emberek sokkal rugalmasabbak, mint gondolnánk, és kibírják a megpróbáltatásokat, amint az egy 2005-ös tanulmányból is kiderül. Dialízises betegek kedélyváltozásait jegyezték fel. Annak ellenére, hogy hetente háromszor jártak a vérüket tisztító kezelésre, jókedvűek voltak. De ha egészséges embereknek kellett elképzelniük, hogy hasonló helyzetbe kerülnek, úgy vélték, pokollá válna az életük.
Winston Churchill szavaival élve: „A pesszimista minden lehetőségben a nehézséget látja. Az optimista minden nehézségben a lehetőséget.”
Hozzászólás zárolva.