Furcsa tünetek, amelyek halálhoz is vezethetnek
Ez a betegség nem válogat se korban, se nemben. Ráadásul bármikor kialakulhat, és egyre nagyobb társadalmi rétegeket érint a krónikus fáradtság. Tünetei többek között az izom- és izületi fájdalom, a fáradékonyság, az emlékezetvesztés, a zaj-, fény- és alkoholérzékenység, a csökkent koncentrációképesség, az emésztési rendellenességek, illetve a súlyos kimerültség, ami évekig is eltarthat, amely a betegeket ágyban fekvésre kényszerítheti.
Tünetei többek között az izom- és izületi fájdalom, a fáradékonyság, az emlékezetvesztés, a zaj-, fény- és alkoholérzékenység, a csökkent koncentrációképesség, az emésztési rendellenességek, illetve a súlyos kimerültség, ami évekig is eltarthat, amely a betegeket ágyban fekvésre kényszerítheti.
Az ebben szenvedők nehezen tudják meggyőzni a környezetüket, hogy nem a lustaság és nem a munkaundor, hanem egy megmagyarázhatatlan gyengeség és erőtlenség lesz rajtuk úrrá.
Képtelenek ilyenkor koncentrálni, gyakran 12-14 órányi alvás után is levertnek, fáradtnak, kiégettnek érzik magukat. A világhírességek között ebben szenved bevallása szerint Ricky Martin és Mariah Carey is.
Ma már a kutatók is komolyan foglalkoznak a furcsa tünetegyüttes vizsgálatával.
Brit kutatók szerint a betegség okának kialakulását a mozgásszegény életmódban kell keresni, és már a kevés fizikai gyakorlatot végző gyerekek körében is megnövekszik a krónikus fáradtság szindróma veszélye.
Amerikában dollármilliókat költenek a lassan népbetegséggé váló probléma mélyreható kutatására, Németországban pedig minden hatodik ember szenved tőle. Itt egyébként tavaly óta hivatalos betegségnek is nyilvánították, sőt bírósági ítélet is született arról, hogy a munkaképtelenség miatt fizetni kellett a biztosítottnak.(Vajon mi lehet a helyzet nálunk?)
A vizsgálatok eddig mindenütt szinte ugyanarra a következtetésre jutottak:
A betegség az idegrendszerben, immunrendszerben, a kognitív agyműködésben, idegingerületet irányító csatornákban, más alapvető biológiai működésben mutatkozó abnormalitás. A tudósok szerint a genetikai hajlam mellett, mikrobiológiai kórokozók, toxinok, illetve fizikai és érzelmi traumák is szerepet játszanak a tünetek kialakulásában. A kiégettség, reményt vesztettség, a célok és ideálok elvesztése gyakran az öngyilkosság gondolatáig is eljuttatja a "betegeket".
Mindenképpen orvosi és pszichológusi segítséget igényel, ha valaki a túlzott stressz, a nagy megterhelés miatt érzelmileg kimerül, ha motiváció hiányában állandó sikertelenséget tapasztal a munkájában, teljesítményében és az emberi kapcsolataiban.
Vegyük komolyan a tüneteket! Nem mindenki lógós – mégha annak is látszik!
Hozzászólás zárolva.