Legjobb módszerek lábgörcs ellen!
A vádligörcs leggyakrabban a sportolókat, a viselős kismamákat és az idősebb korosztályt érintik, utóbbiak közül a nőket gyakrabban, mint a férfiakat. A fájdalom általában féloldali, és akár a lábfejig terjedhet, amikor a talpat is összehúzza, és a lábujjak karomszerűen meghajlanak.
Különösen kellemetlen az éjszakai lábikragörcs, amely leginkább a kora hajnali órákban jelentkezik. Az érintett gyakran csak úgy tud könnyíteni a helyzetén, ha kiugrik az ágyból, és fel-alá járkál, míg a görcs végre megszűnik.
A legfontosabb akut segítség a görcsösen összehúzódó izom nyújtása. Ne várjunk tehát kétségbeesve, hogy majd magától kiáll a görcs a lábunkból, segítsük elő a panasz megszűnését aktívan: fogjuk meg a lábujjainkat és húzzuk őket felfelé, a sípcsont irányába. A fel-alá járkálás is segít. A görcs elmúltával megmasszírozhatjuk a lábikrát.
A magnéziumhiány fokozza a görcshajlamot
A lábikragörcs leggyakrabban folyadékhiány vagy ásványianyag-hiány következtében alakul ki. Az izmok ilyenkor sokkal könnyebben ingerelhetők, intenzívebben válaszolnak az ingerekre, ilyenkor pedig akaratlan összehúzódásokat produkálnak. Ez a magyarázata annak, hogy nyáron gyakoribb a jelenség, amikor a fokozott izzadással sót és folyadékot veszítünk.
Ebben az időszakban a hideg vízben úszás, merülés közben hirtelen meglephet bennünket a lábikragörcs. Ha ennek hatására pánikba esünk, az könnyen fulladáshoz vezethet. Ha a lábikragörcs kerékpározás, síelés vagy hegymászás, esetleg autóvezetés közben alakul ki, balestet szenvedhetünk.
Az izomsejtben akkor is fennállhat magnéziumhiány, ha a vér magnéziumszintje normális. A túlzott izzadás mellett a hányás, a hasmenés, a súlyos pszichés és fizikai terhelés, vagy nőknél a terhesség is előidézhet az izomzatban magnéziumhiányt. Bizonyos gyógyszerek hosszú távú szedése is folyadék- és ásványianyag-hiányt okoz. Ilyenek a hashajtók, a vízhajtók, a kemoterápiás gyógyszerek, a lítium, a cimetidin nevű savtermelést gátló szer, a béta-2-szimpatikomimetikumok (asztmagyógyszerek). A művese kezelésekre szoruló pácienseket is gyakran kínozza a lábikragörcs.
A magnéziumhiány további okai között szerepelhet még az egyoldalú táplálkozás, a szélsőséges és szigorú diétázás, a hosszabb böjtölés, valamint a túl kevés folyadék fogyasztása, az anyagcserezavarok és a cukorbetegség, valamint a különféle érrendszeri betegségek.
Érrendszeri betegségek kísérő tünete
Hozzászólás zárolva.