Tegnap óta életveszélyben vagyunk!
Vasárnap hajnalban elkezdődött a nyári időszámítás. Tény, hogy ez biológiai óránkat megzavarta és az átállás sokunk számára kritikus megterhelést jelent.
Az óra átállítással szervezetünk napi ciklusa felborul és ez akár egy hét is lehet, mire helyreáll. Egy órával kevesebbet alszunk, és ha nem figyelünk oda, megszenvedjük ezt a néhány napot. Sokszor észre sem vesszük, hogy egy-egy ideges gesztusunk, hirtelen felcsattanásunk mögött a kialvatlanság lappang.
Ez rövidtávon fejfájást, rosszkedvet és levertséget okoz, hosszú távon azonban szív és érrendszeri megbetegedésekhez, szorongáshoz, depresszióhoz vezethet és gyakran az elhízás hátterében is e probléma áll.
Így tavasszal amúgy is felborul a „bioritmusunk". Mi ennek a magyarázata?
A természet bioritmusával kapcsolatban leggyakrabban az évszakok váltakozásának pszichológiai-spirituális megközelítése kerül szóba. A magyar éghajlati viszonyok közt tapasztalható négy évszak közül a tavasz a megújulás, az élénkülés ideje, a nyár az aktivitás csúcspontja. Ősszel a betakarítás és a számba vétel következik, majd télen a befelé fordulás, a lelki élet mélyebb megélésének ideje jön el.
A megközelítés szerint ez tükröződik szervezetünk anyagcseréjének ritmusában is, hiszen az hűen követi az évszakok váltakozását. Tavasszal az anyagcsere élénkül, nyáron pedig magas fordulatszámon dolgozik. Ősszel lassulni kezd, majd télen a raktározás kerül előtérbe. Ezzel függ össze az a megfigyelés is, hogy a hidegebb időszakokban laktató ételeket kívánunk inkább, a melegebb időszakokban szívesebben nyúlunk a könnyű táplálékok után.
Az összefüggés minden bizonnyal evolúciós hagyaték, hiszen a szervezet az idők folyamán megtanulta, hogy a táplálékbőséget a tavasz hozza magával, ősszel fel kell készülni a téli időszak ínségére, amikor a szervezet a lassabb anyagcsere közreműködésével tartalékolja energiáit.
Orvosi értelemben is jól megfigyelhető a szervezet folyamatainak ritmusos ismétlődése.
Az egymás után következő, szabályosan ismétlődő történések többféle szabályozás alatt állnak, sok esetben a működés és időzítés részleteit a tudomány máig nem térképezte fel kellő alapossággal. Befolyásoló szereppel bírnak a genetikai tényezők, idegi és hormonális hatások. Egyes működéseket a nappalok és éjszakák váltakozása irányít.
Hozzászólás zárolva.