Facebook hozzászólás
88

Egy iroda, ahol főnök nincs, csak kollégák

Angolul coworking office-nak, magyarul közösségi munkatérnek nevezik az utóbbi években Amerikából indult irodatípust, amely elsősorban szabadúszóknak kínál újfajta munkakörnyezetet.   

Néhány évtizeddel azután, hogy az internet fejlődése lehetővé tette az otthondolgozást, kiderült, ez is csak egy állomás.

Az otthon dolgozó szabadúszók közül sokan egyszer csak megunják a négy fal magányát, azt, hogy sokszor napokig semmi nem kényszeríti őket arra, hogy utcai ruhába bújjanak. Sokuknak a produktivitást ösztönző beszélgetések is hiányoznak előbb-utóbb, de talán még a folyosói pletykák is. Ez persze nem azt jelenti, hogy feladva függetlenségüket csatlakoznának egy céghez, és beköltöznének egy irodába, ahol a munkaidőt is mások szabják meg számukra. De kimozdulni otthonról, és egy közösséghez tartozni azoknak is fontossá válhat, akik amúgy a magányos munka és a rugalmas időbeosztás megszállottjai.

Kávéházból kávéházszerű irodába

A valahová tartozás alapvető igénye teremtette meg a kávéházi neonomád élet- és munkaformát (lásd erről cikkünket az 52. oldalon). A neonomádok azok, akiknek nincs hagyományos értelemben vett munkahelyük, de olyan környezetben szeretnének dolgozni, ahol mégiscsak vannak emberek. Ők azok, akik a törzshelyükre nem azért mennek, hogy megigyanak egy kávét, hanem azért, hogy akár egy irodában, dolgozzanak, miközben kávéznak is. Sokan úgy vélik, ennek továbbfejlesztése – a következő állomás – a közösségi munkatér. A coworking egyik definíciója szerint ez mozgalom, amely kávézószerű környezetben hoz létre munkahelyeket a függetlenül dolgozók, az ingázók és az egyéni vállalkozók lakásirodájának kiváltására. Olyan emberek együttműködésén alapuló modell, akik függetlenül dolgoznak, tanulnak, és akiknek tevékenységére az ilyen irodák belső tereinek kialakítása, berendezése, képi installációi inspirálóan hatnak.

A Wikipedia meghatározása szerint a coworking egy társadalmi csoport, s olyan független egyének tartoznak ide, akiket érdekel a tehetséges emberek egy térben dolgozásával kialakuló szinergia.

Az első ilyen irodát San Franciscóban alapították néhány évvel ezelőtt. Akkor ezt kávézószerű közösségi és együttműködési helyként aposztrofálták, amely a fejlesztők, írók és függetlenek számára nyílt. A mozgalom egyik elindítója az amerikai Tara Hunt, aki az egyik első ilyen iroda tulajdonosaként úgy fogalmaz, hogy ez nem más, mint egy megfizethető és nyitott hely a magányos otthondolgozás és a zajos kávéházi munkahely alternatívájaként. „Művészközösség technológiai csavarral", fogalmaz Tara Hunt.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!