Facebook hozzászólás
698

Nagyon figyelj, ha kisbabád van!

A csecsemő csontozata még rugalmas, szinte lágy. Ez szükséges is, hiszen a magzati pozícióban igen „görbén” kell tartania magát a babának a pocakban, hogy elférjen.

A szülés után a csontozat egészséges fejlődéséhez, kiegyenesedéséhez szükséges kalciumot akár az anyatejből, akár a tápszerből, illetve később, ahogy a gyümölcsök, zöldségek és más fehérjék belépnek a táplálkozásba, megkapja a baba. A kalcium felszívódásához, és a csontokba való beépüléséhez azonban szükséges a D vitamin. A D vitamin a napfény hatására a bőrben is képződik, de általában a gyerekorvos javasolja a cseppek formájában történő bevitelt is, különösen ősztől tavaszig.

Megfelelő táplálás és általánosan ajánlott D vitamin adagolás mellett is előfordulhat, hogy a babánál különböző csontozati fejlődési rendellenességek lépnek fel, amelyekre ha időben felfigyel a mama, könnyen kezelhető, és nem okoz maradandó károsodást.

Melyek lehetnek ezek?

Gyakori probléma, hogy a baba nehezen "egyenesedik ki", azaz hagyja el a magzati pozíciót. Ez főleg olyan babáknál fordul elő, melyek nagy súlyúak, vagy normális 3.6 kg súllyal születtek, de a mama olyan alkat, hogy szűk a medencéje, így a baba jobban be volt szorítva. A magzati pozíció mielőbbi elhagyása érdekében is szokták javasolni az orvosok, hogy fektessük minél gyakrabban hasra a babát. Ez segíti a gerinc kiegyenesedését, a karok lábak kinyújtását.

Általában már 1-2 hetesen látszik a kiegyenesedés folyamata. A legnehezebben a lábak veszítik el a magzati pozitúrát. Sokszor előfordul, hogy a hanyatt fektetett csecsemő nem "tárja szét" a lábát, azaz a combjai nem fekszenek fel a pelenkázóra, illetve, hogy a lábfeje befele fordulva marad.

Ezen óvatos tornáztatással a mama is segíthet. A megfelelő, és egyszerű tornáztatást akár a háziorvos, akár a védőnő szívesen megmutatja.

Nem véletlenül kötelező a babák un. csípőszűrés vizsgálata sem. Ha a combcsont felső izülete nem fejlődik megfelelően, könnyen kiugorhat a medencecsont két végében lévő fészekből. Ez tulajdonképpen a csípőficam. A magzati tartást nehezen elhagyó babáknál gyakran előforduló probléma ez a fejlődési lemaradás. Ennek megállapítását szolgálja az említett vizsgálat, amelyet 6 hetes korban végeznek. Nem szabad tehát kihagyni, vagy későbbre halasztani ezt az egyszerű, ultrahangos vizsgálatot, mert később már nehezebb kezelni, illetve ha elkezd forogni, mászni, majd felállni a baba, már súlyosabb problémákat okozhat.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!