Mi köze a férfi meddőségének a fogínygyulladáshoz?
A kevésbé életképes vagy kevesebb spermaszámmal rendelkező férfiak egyben fogorvosukhoz is ellátogathatnak kezelésre – izraeli kutatók szerint legalábbis.
A kutatásból kiderül, hogy a meddő férfiak gyakrabban szenvednek krónikus fogínybetegségben, mint egészséges társaik – olvasható a Jerusalem Postban, a Bikur Holim Kórház és a Héber Egyetem – Hadassah Fogorvosi Iskola kutatói által végzett tanulmányban.
Dr. Oshrat Shonberger, a kórház Termékenységi Klinikájának igazgatója és Dr. Avigdor Klinger, az Iskola parodontológia specialistája azután jutottak ehhez az előzetes következtetéshez, miután 56, 23 és 52 év közötti férfit vizsgáltak, akik sperma analízisre jöttek a termékenységi laborba.
A három éves bevezető tanulmány alapján a férfiak 13 %-ának volt egészséges a fogínye, 50 %-nál találtak fogínygyulladást, 32 %-ban krónikus fogínybetegséget diagnosztizáltak, 5 %-nak pedig előrehaladott fogínybetegsége volt. Termékenységi szempontból 34 %-uknál találtak egészséges spermákat, 52 %-ban alacsony spermaszámot számoltak, 14 %-ban pedig spermahiány volt. Legmegdöbbentőbb, hogy az alacsony spermaszámú férfik 65 %-ának volt fogínygyulladása, a normális spermaszámúak 48 %-ának, a spermahiányos esetek felében pedig krónikus fogínygyulladást találtak.
Fogínybántalmaknál a megfigyelések szerint többnyire a spermák mozgása is csökken. A kutatók következtetései szerint a fogínybetegségek magasabb aránya alacsony spermaszám esetén "kapcsolatot jelenthet a meddőség, a csökkent ondóminőség és a fogínybetegségek között." Véleményük szerint a fogínyfertőzések kezelésével javítható lenne az ondóminőség, és csökkennének a meddőségi problémák. Felhívták azonban a figyelmet, hogy nagyobb esetszámú tanulmányok szükségesek a további vizsgálatokhoz és a megfelelő statisztikához.
A fogínygyulladást korábban már összefüggésbe hozták a szívbetegségekkel, a stroke-kal, a koraszüléssel, az alacsony születési súllyal, és egyes tanulmányok szerint komoly veszélyt jelent a légúti megbetegedésekben, a csontritkulásban és a cukorbetegségben.
Hozzászólás zárolva.