Beteg vagyok az unokámtól!
A hét kérdése: Akiknek van unokájuk, gyakrabban náthásak? Nem találtam semmilyen adatot a nagyszülők náthájáról. A Nemzeti Allergológiai és Fertőző Betegségek Intézete azonban jelentette, hogy az iskolába járó gyerekek évente akár 12 alkalommal is megfázhatnak. A 60 év felettiek esetében azonban ez a szám egynél is kevesebb lehet.
Azonban ha ezek a hatvanévesek iskolás gyerekekkel laknak egy fedél alatt, nem kell matematikusnak lenni ahhoz, hogy kitaláljuk: a nagyszülők is jóval többször kapják majd el a náthát. Bármelyik nagyszülő elmondhatja, hogy szemük fénye bizony gyakran ragasztja át rájuk a betegséget. Elsősorban a 2 és 8 év közötti gyerekek osztják meg azokat a vírusokat, melyeket a kis pajtásaiktól kapnak el. A háziorvosok szerint ezek a kis "két lábon járó petri csészék" olyan új kórokozókkal állnak elő, melyekhez az idősebbek szervezete nem rendelkezik antitestekkel.
A közönséges nátha: mese és valóság?
Mit tegyünk, ha valamelyik apróság taknyos orral bújik hozzánk egy ölelésért? Nos, ha tisztában vagyunk a veszélyekkel, kidolgozhatunk hatásos terveket. Természetesen az a legjobb, ha távol maradunk az unokáktól, ha náthásak, de mindenki tudja, hogy ez szinte kivitelezhetetlen. A náthát kétféleképpen kaphatjuk el:
1. A vírussal fertőzött váladékcseppecskék belélegzése által.
2. Ha megérintünk egy fertőzött felületet, majd a szemünkhöz, orrunkhoz, vagy szánkhoz nyúlunk vele.
Tehát igyekezzünk elkerülni azt, hogy az arcunk túl közel kerüljön a beteg gyerekéhez. Ha a gyermek vigasztalásra vágyik, úgy öleljük át, hogy ne lélegezhessük közben be a kórokozókat. Fontos a gyakori és alapos kézmosás (ezzel az influenzát is megelőzhetjük).
A szappanos víz nem öli meg a vírusokat, de eltávolítja azokat. A dörzsölés sokkal fontosabb, mint a szappan. Ha lehet, akkor ne érintsük meg a saját arcunkat azután, hogy a beteg gyermek közelében voltunk.
A rhinovírus akár három órán át is életben maradhat a bőrünkön, és az olyan tárgyakon, mint a telefon vagy a korlát. Ha ezeket a felületeket vírusölő tisztítószerrel átmossuk, megelőzhetjük a fertőzés terjedését.
Hol van belőlük a legtöbb? Nem, nem a fürdőszobában. A legszennyezettebb hely mindig a konyha. Legnagyobb koncentrációban a szivacsban és a törlőruhában találhatjuk meg. Ha kimossuk a konyharuhát, azzal nem írtjuk ki a vírusokat. A mosogatógép sem szedi ki a szivacsból őket. Ehelyett legjobb, ha a benedvesített eszközöket két percre a mikrohullámú sütőbe tesszük. Így kórokozómentes, biztonságos konyhai eszközöket kapunk.
Hozzászólás zárolva.