Facebook hozzászólás
337

Klimax és inkontinencia

A nők életének és egyúttal testének is egyik legtörékenyebb és legmeghatározóbb időszaka a változókor vagyis a klimax. Ez a folyamat, mely a testet és a lelket egyaránt megviseli, általában a 47. év körül kezdődik. Jellegzetes és gyakori korai tünetei a hőhullámok, a kipirulás, az éjszakai izzadás és a szívdobogás érzés. Ezek a tünetek a változó kori problémáknak csak egy olyan részét képezik, ami a külvilág számára is látható, viszont vannak sokkal súlyosabb, kevésbé ismert következményei is. 

A klimax során a petefészkek működése fokozatosan lelassul, a női nemi hormonok szintje pedig fokozatosan csökken. Ennek következményeképpen jelentkeznek azok a tipikus tünetek, melyeket a nők nagy része átél. Az ilyenkor kialakuló tünetek lehetnek koraiak, középtávúak és későiek. A legjellemzőbb középtávú tünet az inkontinencia és a hüvelyszárazság, amely égő-viszkető kellemetlen érzéssel párosul, így fájdalmassá teszi, sőt, rendkívül megnehezíti a házaséletet. A változó kori hormonhiányos állapot legfontosabb késői következménye a csontritkulás és a szív-és érrendszeri betegségek.

Nemzetközi adatok szerint a 45-49 éves, illetve az idősebb korosztály 18-35%-a küzd vizelettartási panaszokkal. Az inkontinencia nemcsak a változás korában vagy idősebb nőknél jelentkezik, azonban ebben az életciklusban a menopauza kísérő jelenségei hozzájárulhatnak a tünetek kialakulásához. A változás korában a záróizmok, a medencefenék tartóizmai megereszkednek, a szabályozatlan hormonális állapot okozhatja és súlyosbíthatja a hólyag instabilitást, a stressz inkontinenciát.

Az inkontionencia azonban gyakran csak átmeneti tünetként jelentkezik, és a megfelelő odafigyeléssel, életmódunk megváltoztatásával sokat tehetünk azért, hogy a kellemetlenségeket mérsékeljük. Sőt, vannak olyan hölgyek is, akiknél magától is megszűnik ez az állapot, ennek ellenére nem árt fokozottan odafigyelni magunkra ebben az időszakban.

Mindenekelőtt a legfontosabb, hogy testünket karbantartsuk, elkerüljük az elhízást, hiszen a testtömeg növekedés és a vizeletinkontinencia társulása ismert tény. Körülbelül a változó korú nők fele panaszkodik elhízásról. Ha változatlan életforma mellett továbbra is annyit eszünk, mint korábban, az körülbelül évi egy kiló zsír lerakódását eredményezi. Ez kezdetben nem sok, talán nem is látszik, de egy évtized alatt már jelentős mennyiség. Figyeljünk oda a kalóriabevitelre, és kezdjünk valamilyen nem túl nagy megterhelést igénylő sportba, az úszás, futás, kocogás, kirándulás, kerékpározás mellett hasznos tevékenység lehet az unokákkal való játék, tánc, torna, séta.

Az inkontinencia gyakorisága hasonló dohányzók és nem dohányzók között, azonban a dohányosoknál gyakran tapasztalható heves köhögés elősegíti az inkontinenciához vezető anatómiai károsodást, így tanácsos a nikotin elhagyása. Az inkontinencia panaszokkal élők gyakran úgy védekeznek a vizelési inger ellen, hogy megvonják maguktól a folyadékot, ez azonban nagyon káros lehet, húgyúti fertőzésekhez, székrekedéshez, kiszáradáshoz vezethet. Ezért fontos, hogy elegendő folyadékot igyunk, ügyeljünk arra, hogy napközben se feledkezzünk meg szervezetünk folyadékigényéről, és ne az esti órákra korlátozódjon ivásunk. Amennyiben lehet, kerüljük a koffein és az alkohol fogyasztását, mert ezek is irritálják a hólyagot. Napi egy pohárka vörösbor nem árt, még hasznos is a vérképzésben. Az erős fűszerekkel ugyanaz a helyzet, mint a koffeinnel, irritálhatják a hólyagot, ezért fűszerszegény étrend ajánlott, amely csökkenti a tüneteket késztetéses inkontinencia esetén.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!