A pártok döntöttek, szerintük a nőknek otthon a helye
A 2010. évi országgyűlési választások több nagy horderejű változást hoztak az ország életében.Számunka elkeserítő eredmény is született: kínosan kevés nő került be a parlamentbe. 386 képviselőből mindössze 35 nő. Ezzel a 9 százalékos aránnyal, az EU tagországokban az utolsó, világviszonylatban is sereghajtó Magyarország – a legtöbb iszlám ország is megelőzött minket.
Különösen nagy felhatalmazás: több mint 9/10-edet kaptak a férfiak – rég nem volt ilyen alacsony a nők parlamenti részvétele
A 2010. évi országgyűlési választások több nagy horderejű változást hoztak az ország életében.
Számunka elkeserítő eredmény is született: kínosan kevés nő került be a parlamentbe. 386 képviselőből mindössze 35 nő. Ezzel a 9 százalékos aránnyal, az EU tagországokban az utolsó, világviszonylatban is sereghajtó Magyarország – a legtöbb iszlám ország is megelőzött minket. Nem történt radikális változás, nem lett más a politika, nem jött el az idő: a nők sokkal kevesebben vannak a Parlamentben, mint bárki gondolná. Folytatódik a hagyomány, a férfiak nem engedik a nőket még a döntéshozatal közelébe sem, sőt az eddigi eredménynek is megsemmisülni látszanak.
Adósok e tekintetben a pártok, melyek nem voltak hajlandók megnyitni az utat a nők előtt a vezetői posztok felé, és adós a parlament, mely elutasította, leszavazta, majd napirendre sem vette a női kvóta bevezetését célzó törvényjavaslatot.
Hasonlóképpen adós az Alkotmánybíróság is, mely 2009. szeptembere óta nem döntött az OVB által egyhangúlag átengedett népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtő-íveinek kiadásáról. Ha lenne egy nő közöttük, talán gyorsabban menne.
Hiába születtek támogatói nyilatkozatok akár a most 2/3-os többséget szerző párt részéről is , hiábavalónak bizonyult az EU, az Európa Tanács és az ENSZ többször megfogalmazott, a nők magyarországi helyzetének javítását célzó javaslata, egyetlen kis párt kivételével senki nem vette komolyan, hogy itt az ideje a nőknek megfelelő szerepet szánni a társadalmi életben.
A rendszerváltás óta lezajlott hat választás tapasztalatára építve kijelenthető: a pártok döntöttek, szerintük a nőknek otthon a helye.
Mindezekből úgy tűnik, hogy a magyar politikai elit nem mutat érdeklődést az európai esélyegyenlőségi kihívások legfontosabbika iránt. A Nők A Pályán, a népszavazási kezdeményezést benyújtók, valamint a magyar nők számára nem maradt más választás, csak a népszavazási kezdeményezés támogatása, mely garanciát ad, hogy a Parlament legalább egyharmada nő legyen. A jelek szerint csak egy ilyen lépés képes megváltoztatni ezt a Magyarország számára olyannyira szégyenteljes helyzetet.
Hozzászólás zárolva.