Egészségkúra, wellnessétrend
Sosem árt egy kis egészségkúrára fogni magunkat. Nemcsak méregteleníthetünk, s fölösleges kilóktól szabadulhatunk meg, de a szervezet „vitálraktárát” is feltölthetjük, ha zöldséget-gyümölcsöt és nem utolsósorban természetes csírákat iktatunk étrendünkbe.
Tavaszra a szervezet általában feléli az egészség szempontjából nélkülözhetetlen vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, ballasztanyagokat és enzimeket, amit pótolni kell. Erre a legjobb módszer, ha étrendünket kissé átalakítjuk.
Hasznos anyagaikkal
nemcsak immunrendszerünket erősítik meg a zöldségek, gyümölcsök, természetes csírák, de számos betegséget is megelőzhetünk segítségükkel, ha étrendünk részévé válnak. Természetesen a húst nem kell teljesen kiiktatni az étrendből, a sovány csirke, a pulyka, a nyúl, a tengeri halak és „herkentyűk" – persze kíméletesen elkészítve, grillezve, párolva – részei lehetnek a kúra alatti étrendnek. A salátákat, zöldségeket pedig jó friss fűszernövényekkel, kevés hidegen sajtolt olívaolajjal készíteni. A bazsalikom, kakukkfű, oregánó, rozmaring amellett, hogy finom aromát ad, olyan vitaminokat, bioanyagokat tartalmaz, melyek serkentik az emésztést, segítik a méregtelenítést, az olíva pedig a zsírban oldódó vitaminok oldódásában segít.
A természetes csírákat
már több ezer éve használják a keleti gasztrokultúrákban. Ezek jóval több telítetlen zsírsavat, ballasztanyagot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, mint maguk az érett gyümölcsök, zöldségek, és dúsabbak a létfontosságúak enzimekben is, amelyek nélkül nem tudnánk megemészteni az elfogyasztott ételeket, hasznosítani a bevitt vitaminokat, ásványi anyagokat és aminosavakat. Számos betegség megelőzésére és gyógyítására is alkalmasak. Szinte mindegyik kiváló immunerősítő, méregtelenítő, vértisztító, gyulladáscsökkentő és idegnyugtató, s lúgosító hatású is. Otthoni csíráztatáshoz csakis bio jelzésű és ne úgynevezett csávázott vetőmagot vásároljunk, mivel ez utóbbi vegyszerrel kezelt. A magvakat egy éjszakára áztassuk langyos vízbe, majd másnap öblítsük le, és nedves vattával kibélelt üveg-, kerámia- vagy műanyag tálba szórjuk le, esetleg földbe ültessük őket. Ha ez utóbbi módszert választjuk, naponta kétszer kevés vízzel locsoljuk meg. Jó, ha az edényt szellőző, 17-22 Celsius-fokos helyen tartjuk, és letakarjuk: így megnő a páratartalom, ami felgyorsítja a csírázást. A magvakból 3-4 nap múlva kibújnak az apró csírák, néhány nap után már levághatjuk és felhasználhatjuk őket. Házilag a legkönnyebben csíráztatható biomagvak: az árpa, a búza, a lucerna, a napraforgó, a retek, a hajdina, a zsázsa.
Hozzászólás zárolva.