Facebook hozzászólás
153

A gyors leszokás ugyanolyan veszélyes, mint az alkohol?

„Ha az alkoholfüggőség már kialakult, a leszokással járó előnyök még mindig ellensúlyozzák az esetleges negatív következményeket. Mivel a leszokás során komoly problémák akadhatnak, fontos, hogy az illető megfelelő kezelést kapjon.” 

A munka utáni iszogatás a barátokkal kedvelt stresszoldó módszer, ugyanis az alkohol módosítja a neurotranszmitter-szinteket az agyban. Az alkoholfüggőség magas kortizolszintet eredményez, amely streszhormon lévén káros a szervezetre.

 

 

A magas kortizolszint károsítja a memóriát, a döntőképességet, a koncentrációs és tanulással kapcsolatos képességeket, derül ki a londoni King’s College, Kentucky Egyetem és a Londoni Egyetem kutatóinak közös tanulmányából. Az agy a nagymértékű stresszre reagálva ösztönzi a mellékveséket a kortizol kibocsására. Azonban kortizol szabadul fel az alkoholfogyasztás során is.

 ”A komoly alkoholfogyasztás idegi mérgezést okoz, tehát egyértelműen káros az agyra.” – mondta H. J. Little a King’s College Függőségi Központjának professzora. Dr. Abi Rose, a Liverpool-i Egyetem előadója szerint ugyanez igaz arra az esetre is, ha valaki komoly alkoholfüggő és hirtelen leszokásra adja a fejét. Ugyanis a hirtelen absztinencia hatalmas sokk-ként hat a szervezetre és a neuronok sorvadásához vezet.

 ”A leszokás során a legkomolyabb kognitív visszaesést mutató alkoholisták rendelkeznek a legmagasabb kortizolszinttel. Ebből is látszik, hogy a kortizol igen fontos szerepet játszik az alkoholfüggőségben és a visszaesésben.” – mondta Rose.

Az eredmények segítségével a kutatók jobban megérthetik, hogy a stresszhormonok milyen szerepet játszanak az ex-alkoholfüggők kognitív problémáiban, és jobb betekintést kapnak, hogy miért is hajlamosak visszaesni az alkoholfüggők. Több kutatómunkára van szükség, hogy megállapítsuk, mely kortizol diszfunkciók játszanak szerepet, mint rizikófaktor az alkoholfüggők esetében.

A tanulmány magában foglalta az emberek és patkányok esetében is tapasztalt eredményeket is. Little egyik tanulmányában megállapította, hogy a patkányok stresszhormon-szintje még 2 hónappal a leszoktatás után is magas maradt. Ez legalább 5 emberi évnek felel meg.

”Egy ideális világban, mindig az lenne az első dolog, hogy az ember ne váljon alkoholfüggővé.” – mondta Rose. ”Ha az alkoholfüggőség már kialakult, a leszokással járó előnyök még mindig ellensúlyozzák az esetleges negatív következményeket. Mivel a leszokás során komoly problémák akadhatnak, fontos, hogy az illető megfelelő kezelést kapjon.”





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!