Facebook hozzászólás
134

Az erősebbik nem kétségek között – az apaság aspektusa

Ha egy férfi lelkileg mélyponton van, nem csupán párja szülői- anyai- élettársi alkalmasságát kérdőjelezheti meg (tőle akar- e gyereket; ha megszületik a gyermek, kitart- e párja mellett.), de a saját maga alkalmasságát illetően is elbizonytalanodhat (elég érett- e az apasághoz; egzisztenciálisan el tudja- e tartani majd a gyermeket és a családot.), s ezekről a férfiak többnyire egyáltalán nem beszélnek, nem kérnek – még szakembertől sem – segítséget, mert azt gondolják, ezt nekik maguknak kell megoldaniuk. Ezek a dilemmák (az apaság aspektusa, a bizonytalanság önmagunkkal szemben) is tudnak funkcionálisan zavarokat okozni, ahogyan szakértőnktől megtudhattuk. 

A férfi meddőség pszichés háttere
2. rész

A férfiak, még ha sokszor ez nem is tűnik fel senkinek, belül őrlődnek, állandó kételyeik, félelmeik vannak, vajon jó apákká válnak- e majd gyermekük megszületése után…
Az apaság aspektusával szemben támasztott kétségeknek és félelmeknek több oka is lehet, melyek a férfiak nemzőképességét befolyásolhatják. Csak néhányat említve:

 Lelkileg- érzelmileg nem érett meg az apaságra. Még ha nem is vallja be magának, lelke mélyén tudja, hogy ő valójában egy felnőtt gyerek.
 Rossz mintákat kapott gyermekként a családtól, a szüleitől. Milyen volt az édesapjával, édesanyjával való kapcsolata.
 A gyermek születését követően a férfi szabadsága, élettere korlátozva lesz.
 Anyagi okok miatti bizonytalanság.
 Félelem az esetleges mellőzöttség miatt.

A bizonytalan férfi tarthat attól, hogy gyermek világrajövetelét követően a választott nő életében egy lépéssel hátrébb kerül a kis jövevénnyel szemben. Amikor egy férfi párt, feleséget választ magának, akkor a kettőjük kapcsolata arról szól, hogy teljes mértékben egymásra figyelnek. A nők gyakran elkezdenek anyáskodni férjük felett, anyás attitűdöket vesznek fel – kikészítik reggelente az inget, a cipőt, a meleg ételt, reggelivel és frissen főzött kávéval indítják párjukat útnak a munkába. A gyermek megszületésekor a nő gyermeke anyjává válik ténylegesen, a férfi ebből viszont azt érzékeli, hogy párja „anyai” gondoskodása – aki eddig őt kiszolgálta, minden lépésére figyelt, minden percben az ő kedvében járt – hirtelen megszűnik: elfelejti a reggeli kávéját kikészíteni, az ingjét kivasalni. „Mindez lelki káoszt eredményez benne, s így nem tudja a közös gyermek meglétét örömmel megélni. Ez főként olyan anyás férfiaknál fordulhat elő, akik nagyon ragaszkodnak a mamájukhoz, esetleg fordítva: akiket a mamájuk nem engedett igazán felnőtté válni, akiket egészen a felnőtt korukig kísértek, vagyis az önállóságukban korlátozták. Ez az eset leggyakrabban csonka családokban történhet meg, ahol az „overprotecting” mama egymaga nevelte egy szem fiát (fiait), akiket túlzottan védett mindentől”-
mondja Dr. Süli Ágota, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet pszichiátere. A szülő- gyermek kapcsolat általában ad egyfajta mintát a gyermekvállaláskor, útravalót, mely egyúttal félelmet is szülhet a jövővel kapcsolatban. Az ilyen típusú, bizonytalan férfi sokszor azon dilemmázik, hogy elvegye- e a nőt feleségül, akit – elvileg – szeret, vagy inkább maradjon otthon a gondoskodó mama mellett. Ha pedig végül az előbbit lépi meg, akkor ismét jön a dilemmázás, merjen- e gyereket vállalni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!