Te is szereted a minőségi csokoládét?
A szezonális édességek körében folyamatosan nő a minőségi csokoládé aránya a bevonómasszás termékekkel szemben.2009 karácsonyi időszakában a magyar fogyasztók a válság ellenére is kiemelten figyeltek a minőségre, hiszen kétszer annyi csokoládéból készült figurás édességet tettek a kosarukba, mint bevonómasszából készült terméket. Értékben a szezonális piac 83%-át a csokoládék uralják a bevonómasszás termékekkel szemben.
A magyarok továbbra is szeretik az édességet: Az elmúlt egy évben az átlagos, éves édességfogyasztás 3,5 kg/fő volt, a legtöbbet a táblás és szeletes csokoládékból fogyasztottuk (1,1 kg/fő kategóriánként).
A gazdasági válság eredményeként ugyan csökkenés figyelhető meg a szezonális édességek eladott mennyiségében (2009.: 726 tonna; 2008.: 943 tonna), valamint értékében (2009.: 2,4 milliárd HUF; 2008.: 2,7 milliárd HUF), ugyanakkor továbbra is előnyben részesítjük a csokoládéból készült termékeket a bevonómasszával szemben.
A 2000-es évek elején még a bevonómasszás termékek felé billent a mérleg nyelve, az egyre tudatosabb vásárlói magatartásnak köszönhetően azonban folytatódik az a 2007 óta tartó tendencia, amely szerint a minőségi termékeket részesítjük előnyben. Az elmúlt pár évben már karácsony táján is egyértelműen a csokoládéból készült Mikulások a legkeresettebbek: 2009-ben 487 tonna csokoládéval szemben mindössze 239 tonna bevonómasszából készült édességet tettünk a kosarunkba.
„A karácsonyi vásárlást megelőzően több dolog miatt is fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy minden esetben alaposan vegyük szemügyre a termékek címkéjét, így például különösen fontos a figurás édességek esetében a kakaómassza és kakaóvaj feltüntetése, míg a szaloncukrok esetében érdemes meggyőződni a kötelezően előírt 20%-os bevonati arány meglétéről.” – nyilatkozta Sánta Sándor, az Édességgyártók Szövetségének elnöke.
Az elmúlt évben családonként átlagban 1,5 kg ünnepi szezonális édességet vásároltunk, összességében mintegy 8 milliárd forint értékben. A mindössze 3-4 hetes ünnepi szezonban 726 tonna figurás édességet vásároltunk, azaz fejenként 1-2 csokoládé figurát fogyasztottunk el ebben az időszakban. A szezonális édességek közül Mikulás figurákból értékesítették a legtöbbet – 1,3 milliárd forint értékben, összesen 430 tonnát. Továbbra is kedveltek a Mikulás zsákok, amelyekből 641 millió forint értékben 199 tonnát értékesítettek. Az adventi kalendáriumokra 220 millió forintot költöttünk. A hungarikumnak számító szaloncukorból továbbra is jelentős mértékben fogyasztottunk, hiszen közel 5000 tonna került belőle értékesítésre, melynek értéke kb. 5,5-6 milliárd forint volt. (0,45 kg/fő).
Hozzászólás zárolva.