Legtöbbször a gond forrása épp Ön, kedves Szülő!
Dackorszak és serdülőkor- aki már túljutott valamelyiken a gyereknevelés során, az tudja, hogy bár sok év választja el ezt a két korszakot, valójában nagyon is hasonlítanak egymáshoz: a változások időszaka jött el.Ezek a viselkedésformák komoly gondokat jelezhetnek! És, amint látni fogja, előfordul, hogy a gond forrása épp Ön, kedves Szülő!
Körvonalazódik a saját akarat (ajaj), személyiség, és itt az idő, hogy felkészítsük magunkat arra, hogy szemünk fénye elképesztő viselkedéseket fog produkálni.
Lassan megkezdődik az eltávolodás a családtól, s egyúttal a szülők kritizálása valamint saját identitásának kialakítása.
Előfordulhat azonban, hogy nem sikerül minden akadályt zökkenőmentesen vennie a serdülőnek, s egy-egy kudarc tartós gondokat okozhat. Az ún. Laufer vészjelek ezekre a lehetséges elakadásokra hívják fel a figyelmet.
Ha ezek közül bármelyiket tapasztalja serdülő gyermekén, ne intézze el egy kézlegyintéssel. Ezek a viselkedésformák ugyanis komoly gondokat jelezhetnek! És, amint látni fogja, előfordul, hogy a gond forrása épp Ön, kedves Szülő!
1. Túlságosan ragaszkodik a gyermeki viselkedéshez
Fél átlépni a felnőttkor küszöbét, inkább a biztonságosnak hitt, megszokott világban akar maradni. Szereti, ha pátyolgatják, ha kisgyerekként kezelik.
2. Túlzottan felnőttes viselkedési formák
Mindig fegyelmezettnek tűnik, aki nem akarja az irányítást kiengedni kezéből. Néha már-már merevnek is mondható ez a fegyelmezettség, ami egyfajta védelem ennek az átmeneti korszaknak az érzéseivel, ellentmondásaival szemben.
3. Szociális kapcsolatai "visszahúzzák"
Inkább kisebbekkel, a fiatalabb korosztállyal barátkozik, akik felnéznek rá. Fél saját korosztályával illetve az ellenkező nemmel barátkozni.
4. A szülők dominanciája
A serdülőkorban ideális esetben megnő a kortársak és kortárs csoportok szerepe. Ez az identitáskeresés fontos eleme, hiszen rajtuk keresztül kap valamiféle visszajelzést önmagáról a fiatal. Előfordul azonban, hogy sok területen – párválasztás, tanulás, munka- még mindig a szülők irányítják kimondatlanul is gyermeküket.
Egy normális kamasznak azonban az a feladata, hogy ilyenkor lázadjon, szembeforduljon, és az eddigi felettes énként funkcionáló szülők helyett saját felettes énjét alakítsa ki.
Persze ez rém terhes, de mégis csak szívszorító látvány az a húszas éveinek elején járó szófogadó kislány, aki még kézen fogva megy szüleivel az utcán, akik mindentől meg akarják óvni.
5. Az adekvát érzelemkifejezéssel gondjai vannak
Hozzászólás zárolva.