Facebook hozzászólás
168

Megöljem vagy ne öljem? Az itt a kérdés

Akár így is hangozhatna a világirodalom egyik legnagyobb döntésképtelen alakjának, Hamletnek a kérdése. Sokunk számára azért szimpatikus ez a figura a maga vívódásaival együtt, mert megtestesíti az egyik legérdekesebb és legemberibb magatartás-típust.

Döntésképtelen, határozatlan, hezitál- egyértelműen negatív jelentésárnyalatú, lekicsinylő szavak egy személyiségtípusra.

Pedig egyéves kor körül a gyerekek nagy része már ismeri, és előszeretettel használja a "nem" kifejezést. Vagyis döntést hoz, a szüleivel szemben.

A dackorszak pedig kifejezetten arról szól, hogy mindennel és mindenkivel szembeszegülve építjük ki saját személyiségünket, akaratunkat.

Környezetünk (pl. család, óvoda, iskola, munkahely) személyiség és kreativitás leépítő tevékenységének hatására azonban sokak bizonytalanná vagy túlzottan óvatossá válnak. Az intézmények többsége ugyanis szó szerint kiölhetik belőlünk a kezdeményező-készséget, önállóságot, határozottságot.

Nap mint nap találkozhatunk olyan emberekkel, akik döntésképtelennek tűnnek. Órákig rágódnak egy kívülállónak könnyűnek tűnő dolgon, és vért -verítéket izzad környezetük, mire valamit kicsikar belőlük. Ha kicsikar egyáltalán…

Pedig a hezitálás mögött nem mindig gyávaság vagy gyengeség áll, döntésképtelenségük oka gyakran éppen a "leghelyesebb döntés" megtalálásának vágya. A legmegfelelőbb út meglelése.

Emiatt késlekednek, szélsőséges esetben akár a teljes "lebénulásig", cselekvőképtelenségig jutnak el.

De valljuk be: "Ez nem a szemlélődések kora"- ahogy Ágai Ágnes is fogalmaz. A sokat lelkizős, késlekedős emberek hátránnyal indulhatnak az életben. Elég, ha átfutunk néhány álláshirdetést, rögtön szemet szúrnak a gyakran felbukkanó kifejezések: önálló, határozott és döntésképes.

Az pedig különösen veszélyes, ha egy döntésképtelen ember kerül vezetői pozícióba, hiszen bizonytalansága az egész munkahelyre, az ott folyó munkára rányomja bélyegét.

És hogy kezeli környezetünk a döntésképtelenséget?

Ideális esetben türelmi időt kapunk, a "kivárás taktikáját" alkalmazzák velünk szemben. Rosszabb esetben viszont átveszik az irányítást, a döntés lehetőségét tőlünk.

A felnőttségünket.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!