A nap, amikor az ondó vizsgálatra indul…
A férfiak azt hiszik, hogy az egész világ tudja, amikor ők andrológiai vizsgálatra mennek. Ezért aztán szégyenérzettől vagy hiúságból, sokan ódzkodnak is a fájdalommentes „beavatkozástól”, melynek legfontosabb része, – az ondóvizsgálat.
Legtöbbször alaptalan aggodalmakkal és előítéletekkel érkeznek az orvoshoz, ám a nyugodt és diszkrét körülmények között zajló vizsgálatokkal megelőzhetőek a súlyos és halálos férfibetegségek is.
Az orvos kikérdezéses módszerrel először a páciens általános egészségi állapotáról tájékozódik, mint: alkoholfogyasztás, dohányzási szokások, fizikai terhelések, életvitel, lezajlott,- és öröklött betegségek, szexuális szokások és foglalkozási ártalmak, környezeti hatások megléte.
Aztán egy nem műszeres, fizikális vizsgálattal "kitapogatja" a hímvessző, herék, prosztata és ondóhólyagok állapotát.
A kivizsgálás legfontosabb része azonban az ondó vizsgálata, melyhez mintavételre van szükség. Az ejakulátum (ondó, sperma) nyerésének azonban komoly „rítusa" van:
-
A mintavétel előtt 3-5 napig tilos a közösülés, az ondóürítés. (Ez a szünet az un. carentia idő.)
-
A magömlés maszturbációval, vagyis kézzel történik, és az ejakulátumot tiszta, száraz üvegedényben kell felfogni. Előfordul, hogy valakinek nem sikerül a „produkció" vagy vallási okokból nem végezhet maszturbációt. Ebben az esetben lehet megszakított közösüléssel is ondót nyerni, de ehhez speciális óvszer használata szükséges.
-
A mintavétel általában az orvosi rendelőben történik, ám „hazulról" is hozhatja a páciens. Ebben az esetben szobahőmérsékleten kell szállítani, mert a hideg és a meleg egyaránt befolyásolja az eredményeket.
A normális „anyag" tejfehér színű, szürkéssárga zavarossággal (opálos; gesztenyefavirág illatú; mennyisége 2-5 ml; tapadós, nyúlós, amely az ürítés után zseléhez hasonlóan megdermed, majd 30 percen belül elfolyósodik. Ezen felül vizsgálják még a spermiumok alakját, mozgását, számát, életképességét.
A WHO állásfoglalása alapján akkor beszélünk nemzőképes spermákról, ha azok legalább 50%-a egészséges, érett, szabályos alakú és jól mozgó.
A kívánt mértéktől eltérőek alapján további vizsgálatokra van szükség a meddőség és az egyéb férfibetegségek okainak megállapítására. Érdemes szégyenérzet nélkül túlesni az első vizsgálatokon, szűréseken, amíg nem késő!
Hozzászólás zárolva.