A női meddőségről kérdeztük Dr.Vereczkey Attila főorvost
E témában Dr. Vereczkey Attilát, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet főorvosát kérdeztük szakértőként: „Ha a pár több, mint egy éve hiába próbálkozik azzal, hogy a vágyott terhesség létrejöjjön, jobb, ha mielőbb orvoshoz, meddőségi szakemberhez fordulnak. Ugyanis számos betegség – rendellenesség vagy zavar – okozhat meddőséget. Ne várjanak jelekre, mert a legtöbb betegség nem jár – fájdalmas – tünetekkel, és csak célzott termékenységi vizsgálatok során derülhet rá fény.” Vegyük akkor sorra a női meddőség okait, a gyakori, illetve ritkán előforduló, akár rejtett betegségeket, melyek útjában állhatnak a sikeres teherbeesésnek!
A női terméketlenség okai sokfélék lehetnek és akár különböző kombinációkban is előfordulhatnak. A „Női meddőség okai” c. fejezetben a következő problémákra fogunk kitérni:
I./ Hormonális zavarok
> POF- szindróma
> A menstruációs ciklus és az ovuláció rendellenességei
>> Nem megfelelő tüszőnövekedés
>> Korai sárgatest képződés
>> LUF- szindróma
>> Nem megfelelő sárgatestfázis
>> Csökkent petefészek kapacitás
> PCO- szindróma
II./ Anatómiai rendellenességek, zavarok
> Méh rendellenességei
> Petevezető rendellenességei
III./ Endometriózis
IV./ Habituális vetélés
V./ Ismeretlen eredetű meddőség
Hormonális zavarok, avagy a menstruációs ciklus rendellenességei és az ovulációból eredő okok
Az ovuláció rendellenességeit a női meddőség leggyakoribb okaként tartjuk számon. A diagnózis felállításában a kórtörténet, a hormonszint-meghatározások, a testhőmérséklet-változás elemzése és az ultrahang-diagnosztika segít.
Az ovuláció rendellenességei megjelenhetnek a menzesz elmaradásában vagy szabálytalanná válásában. Az anovulációnak nevezett rendellenesség során a petesejtek vagy nem megfelelően fejlődnek, vagy pedig nem képesek a petefészekből kiszabadulni. Ezen betegek akár hónapokig nem menstruálnak, de előfordulhat az is, hogy megmarad a szabályos menzesz, mialatt a petefészekből nem szabadul ki a megtermékenyítésre alkalmas petesejt. Az anovuláció oka lehet táplálkozási rendellenesség, a hormonháztartás zavara, pajzsmirigy-működési zavar, inzulin rezisztencia stb., míg az estek sajnos nagy részében az ok ismeretlen marad.
„A hormonális zavarok okainak palettája sajnos rendkívül színes. Hogy ezeket megértsük, az alapokat, az alapvető összefüggéseket is ismernünk kell: létezik egy olyan hormonális rendszer, amit az agy középpontjában elhelyezkedő agyalapi mirigy, az ún. hipofizis szabályoz. Az agyalapi mirigy fölött húzódik az agykéreg, melyről nagyon sokáig azt hittük, nincs komolyabb szabályozási mechanizmusa, azonban ma már tudjuk, hogy bizony nagyon is van.” – mondja Dr. Vereczkey Attila.
„Az ún. gonadotropin releasing hormont a köztiagy egy része, a hipotalamusznak nevezett terület termeli, vagyis a GnRH a hipotalamusz egy hormonja. Ezek a hormonok ciklikusan mozognak: a hipotalamusz másfélóránként nyom, lövell ki magából egy GnRH- adagot, azaz a hormon innen 90 percenként kerül a keringésbe, melynek segítségével eljut az agyalapi mirigyhez, és serkenti az FSH (follikulus – tüsző – stimuláló hormon) és LH (luteinizáló hormon) termelését, azaz az FSH- LH szintet. Az FSH- LH az agyalapi mirigyből bekerül a vérkeringésbe, és a testben eljut mindenhová, így például a petefészekhez, melyen keresztül szabályozza a petefészek- hormonokat, az ösztrogént és a progeszteront. Majd az ösztrogén visszakerül a testben mindenhova – a mellbe, az agyba, a menstruációs hüvelynyálkahártyára, a méhnyálkahártyára” – avat be minket a főorvos úr.
Hozzászólás zárolva.