A vastag- és végbélrák a leggyakoribb halálok-Rák Világnap
Magyarországon a daganatok okozta halálozások között a vastag- és végbélrák nemtől függetlenül a második helyen áll, nemdohányzó társaink esetében pedig a leggyakoribb daganatos eredetű halálok. A rákmegelőző állapot (polipok) felismerésével és ezek eltávolításával a vastagbélrák kialakulásának kockázata szinte 100%-ban csökkenthető.
Magyarországon is elérhető már a legmodernebb vastagbélrák szűrési módszer, a CT kolonográfia, mely nagyon nagy érzékenységgel képes alacsony sugár dózisú CT vizsgálat során a daganatmegelőző polipokat kimutatni. Az endoscopos technikákkal szemben a módszer kellemetlenségek nélkül, gyorsan, fájdalommentesen elvégezhető, ezért szűrés céljára kifejezetten alkalmas.
Hazánkban évente mintegy 9.000 vastagbélrákos új esetet ismernek fel, miközben szintúgy évente közel 5.000 esetben végződnek ezek a betegségek elhalálozással.
A vastag- és végbélrák szinte kivétel nélkül polipok talaján alakul ki. A vastagbél polip egy szemölcs-szerű növedék a bél belső ürege felé. Szövettanilag a polip többféle lehet, ez határozza meg a dagantos elfajulás kockázatát.. Sajnos a polipok tüneteket legtöbbször nem okoznak, így a beteg nem fordul orvoshoz, időszakos vérzés a betegek kevesebb, mint 5%-ában észlelhető csupán.
A vastagbélrákok 90%-a az 50. életév után alakul ki, és az életkor előrehaladtával gyakorisága folyamatosan nő. Európa-szerte az 50 évnél idősebbek kb. 30%-ában, az idősek 50%-ában fordulnak elő polipok, viszont a polipok kevesebb, mint 1%-ából alakul ki vastagbélrák.
Az egészséges vastagbél nyálkahártyából az életet veszélyeztető vastagbélrák soklépcsős folyamat során alakul ki, mely átlagosan 10 év alatt megy végbe. Fontos tudni, hogy e folyamat jellege, hosszúsága lehetővé teszi nemcsak a kialakult rák, hanem a megelőző állapotok időbeni felismerését is. Ha a folyamatot a megelőző állapotban tudjuk kimutatni, megfelelő beavatkozással a folyamat nem halad tovább, a rák nem alakul ki.
A vastag- és végbélrák a többi ráktól eltérően szűrővizsgálatra különösen alkalmas betegség, és elhúzódó kialakulása miatt többféle szűrési módszer is kínálkozik vizsgálatára. A vastagbélrák szűrésével kapcsolatban fontos pozitívum, hogy a rákmegelőző polip eltávolításával a rák kialakulása is megelőzhető, és nemcsak a már kialakult korai rákot diagnosztizálhatjuk.
Mivel a vastagbél tükrözés elfogadottsága alacsony, és a reálisabban finanszírozható széklet-tesztek csak a már kialakult daganat kimutatására alkalmasak és a polipok észlelésében szenzitivitásuk csekély, a nagyvilágban mindenütt a CT kolonográfia került a vastagbélszűrés előterébe.
Hozzászólás zárolva.