Önként és dalolva
Sokan azt hiszik, hogy az önkéntesség a gazdag, unatkozó középkorú háziasszonyok időtöltése és lelkiismeret-furdalásuk csökkentésének eszköze. A tapasztalatok és a józan végiggondolás azonban egyértelművé teszi: sokkal szélesebb társadalmi rétegek számára lehet fontos és hasznos, és nemcsak a fogadó fél, hanem az önkéntes munkát végző számára is.
A önkéntes tevékenység a gyerekek aktív, a társadalmukért felelős állampolgárrá nevelésének például kifejezetten hatékony eszköze, pályakezdő fiataloknak is segíthet az első munkatapasztalatok megszerzésében, az aktív státusba való visszavezetés első lépése lehet a kisgyermekes anyák vagy éppen a tartósan munkanélküliek számára, s értelmes és hasznos tevékenység a nyugdíjasoknak. A cégeknek is hasznos lehet alkalmazottaik önkéntes munkára ösztönzése, ez ugyanis növeli a kreativitást és a munkakedvet, ráadásul a jól megválasztott szolgálat akár szakmai továbbképzésnek is beillik, ami ráadásul javítja a munkamorált, s még a cég reputációjára is áldásos hatással van.
Az önkéntes tevékenység lehet egyéni vagy társas, rendszeres vagy alkalmankénti elfoglaltság, a lényege az, hogy a munkavégző anyagi ellenszolgáltatás nélkül, személyes akaratból dolgozik valamely cél érdekében. S bár közvetlen anyagi haszonnal nem jár, annál jobbat tesz a léleknek az a tudat, hogy környezetünk és/vagy közösségünk érdekében tevékenykedünk. A segítségnyújtás történhet helyben – lehet ez például a szomszédos park karbantartása – vagy akár a világ túlsó csücskében, a harmadik világ valamely elmaradott falujában. Az önkéntes munkás szolidaritást, toleranciát tanul, emellett megbecsülni saját és mások munkáját, külföldi szolgálat esetén pedig világot lát, más kultúrákat, nyelveket ismer meg.
Az Európai Unió – amely 1983 óta rendez „európai éveket", 2010 például a szegénység és kirekesztés elleni küzdelem jegyében telt – 2011-et az Önkéntesség Évének kiáltotta ki. Éppen tíz éve, hogy utoljára ilyen kiemelt figyelmet kapott az önkéntesség, 2001 ugyanis ennek nemzetközi éve volt. A mostani kezdeményezés elsősorban az állampolgárok és a nemzeti kormányok figyelmének a felkeltését célozza, konkrétan pedig azt, hogy a most százmilliós európai önkénteslétszám az év végére megduplázódjon. Az Önkéntesség Európai Éve „kevés befektetést igénylő és nagy megtérüléssel járó stratégia, amely gyorsítja az európai gazdaság felépülését a válságból" – mondta Marian Harkin ír európai parlamenti képviselő a program hivatalos bejelentésekor. Hozzátette: „Az önkéntességet nemcsak társadalmi értékként, hanem hatékony és fenntartható fejlődési stratégiaként kell szemlélni." A program segíti a legjobb gyakorlatok megismertetését, emellett kiemelt figyelmet fordít az önkéntesek képzésére és a minőségbiztosításra.
Hozzászólás zárolva.